Platforma iOS od společnosti Apple je tu s námi už pěkně dlouho, ale lidé často nemají ponětí, co vlastně znamená a jaká je její historie.
Pokud vlastníte iPhone nebo jste ho vlastnili v minulosti, používáte platformu iOS společnosti Apple. Tato platforma byla vyvinuta v roce 2005, ještě před vydáním vůbec prvního iPhonu v roce 2007 a prošla již téměř 16 generacemi. iOS ve verzi 16 bude uveden na trh koncem tohoto roku.
Pokud jste fanoušky společnosti Apple nebo se zajímáte o její historii, možná vás bude zajímat, že operační systém Apple iPhone se ne vždy jmenoval iOS. Ve skutečnosti byl po několik prvních let své existence znám pod zcela jiným názvem.
Co znamená iOS?
Někteří lidé se domnívají, že iOS je zkratka pro Internet Operating System, zatímco jiní se domnívají, že je to zkratka pro iPhone Operating System. Správně je však ta druhá skupina, iOS znamená iPhone Operating System, stejně jako macOS znamená Mac Operating System.
V době před vydáním vůbec prvního iPhonu měl Steve Jobs před sebou monumentální úkol. Apple potřeboval telefon, ale Jobs se musel rozhodnout, zda chce „zmenšit Mac“, nebo „rozšířit iPod“. Aby Jobs rozhodl o nejlepším přístupu, postavil týmy Macu a iPodu do přímého souboje o to, kdo z nich přijde s nejlepším řešením.
iPhone OS – první verze iOS
Nakonec zvítězil tým iPodu pod vedením Scotta Forstalla a Tonyho Fadella. Vytvořili první verzi softwaru, který měl běžet v prvním iPhonu, a také první verzi obchodu Apple App Store. Tehdy se operační systém označoval jako iPhone OS. Dokonce i při uvedení na trh Jobs označil platformu jako iPhone OS. Ve skutečnosti byl iPhone OS přejmenován na iOS až v roce 2010.
První verze systému iPhone OS byla představena 9. ledna 2007 na konferenci a veletrhu Macworld společnosti Apple a oficiálně byla vydána v červnu téhož roku. Vývoj prvního iPhonu a jeho uvedení na trh byl komplikovaný. Stál více než cokoli jiného na trhu, a přestože měl mnoho jedinečných funkcí, chyběly mu i některé velmi důležité.
I MISS IPHONEOS 1.0 ICONS. NO WALLPAPER NO APP STORE JUST THESE 15 https://t.co/mDwn1R8oQC pic.twitter.com/e6rIRA4ITq
— Luke Miani (@LukeMiani) April 20, 2022
Apple se s iPhonem dostal na vrchol až po vydání iPhonu 3GS a Jobs to věděl. Několik prvních modelů byly vlastně beta telefony. Byl to způsob, jak vyřešit problémy a zjistit, co uživatelé skutečně chtějí. Když přišel iPhone 4, vyrazil všem ostatním dech. Telefon vypadal neuvěřitelně, byl nesmírně výkonný a z velké části se zasloužil o to, že se Apple stal značkou, kterou je dnes.
Jak iOS změnil hru
Když se první verze iOS objevila v několika prvních iPhonech, soupeřila s tehdy dominantním BlackBerry, operačním systémem Symbian od Nokie a velmi mladou a nevyladěnou platformou Android od společnosti Google.
V letech 2007 až 2008 se mnoho analytiků domnívalo, že si Apple ukousl větší sousto, než dokázal rozkousat. Jak by se mohl Apple, počítačová společnost, postavit takovým firmám, jako jsou Nokia a BlackBerry?
Je třeba si uvědomit, že v té době Nokia a BlackBerry fakticky ovládaly trh. Ale obě společnosti, i když to v té době nevěděly, měly zanedlouho zaniknout díky dvěma zcela novým operačním systémům pro telefony, iOS a Android.
On this day in 2008, the first commercially available Android phone, the HTC Dream (also known as the T-Mobile G1) was announced. pic.twitter.com/kxl4dYXPTb
— Today in Tech History (@DayTechHistory) September 23, 2021
Přístup společnosti Apple k telefonům byl jiný než přístup společností Nokia a BlackBerry. Díky němu se iPhone OS snadno používal, byl velmi vizuální a poutavý. Stejnou taktiku použil i při popularizaci svých prvních počítačů Mac.
Platforma Android od Googlu dělala něco podobného. Apple i Google zjevně četli ze stejné stránky, ale byla to vize Applu a jeho mimořádně vybroušený marketing a umístění iPhonu, které mu zajistily výraznější vnímání na trhu. Už tehdy všichni věděli, co je iPhone, buď proto, že ho vlastnili, nebo proto, že byli zděšeni, jak je drahý.
Vývojáři dávají iOS přednost od samého začátku
Apple si připsal první vítězství, když zajistil, že iOS poběží na podobném kódu jako počítače Mac. Díky tomu mohli stávající vývojáři pro Mac snadno vytvářet aplikace pro iPhone. Po několika letech na trhu a několika milionech prodaných iPhonů se App Store společnosti Apple stal nejlepším obchodem s aplikacemi na trhu, takže uživatelé, kteří chtěli ty nejlepší aplikace, se hrnuli na iPhone.
To se však málem nestalo. Ještě v roce 2007 Jobs původně nehodlal povolit vývojářům třetích stran vytvářet aplikace pro iPhone. Místo toho je požádal, aby vytvářeli webové aplikace pro prohlížeč Safari v iPhonu. Tato jediná věc mohla iPhone potopit ještě dříve, než se vůbec rozběhl, ale naštěstí Jobs po masivním odporu vývojářů změnil názor a zbytek je, jak se říká, historie.
V roce 2008 Apple vydal první pořádnou sadu SDK pro iPhone. Výsledkem bylo, že mezi lety 2008 a 2012 se obchod App Store společnosti Apple masivně rozrostl a zajistil si pozici nejlepšího obchodu s aplikacemi na trhu.
Platforma Android společnosti Google byla pro vývojáře těžším oříškem. Na rozdíl od přístupu společnosti Apple neexistoval jediný telefon, na který by se bylo možné zaměřit, takže aplikace musely být upravovány pro různé modely a velikosti displejů, přičemž neustále přibývaly nové modely.
Efektivnější přístup společnosti Apple jí pomohl výrazně rozšířit svůj App Store o užitečné a zajímavé aplikace, zatímco Android App Store společnosti Google zaostával a často obsahoval výrazně horší verze populárních aplikací.
Android samozřejmě dohnal ztrátu, jak co se týče celkového designu, tak obchodu s aplikacemi, který se nyní nazývá Google Play. V dnešní době už Android a iOS od sebe dělí jen málo věcí. Oba jsou mimořádně vyladěné a dobře provedené operační systémy, které si oblíbily miliardy lidí na celém světě.