Výzva pro Apple a Google: AphyOS je nový operační systém zaměřený na ochranu soukromí

Softwarový startup Apostrophy AG představí operační systém pro chytré telefony, u něhož je soukromí na prvním místě, uvádí server Crast.

Švýcarská firma sází na rostoucí snahy regulačních orgánů po celém světě omezit Apple a Google na mobilních platformách a vyvíjí třetí možnost založenou na příslibu suverenity dat.

Společnost Apostrophy se sídlem v Luganu vstupuje na pole konkurence, které bylo po neúspěšných pokusech vyzvat ekosystémy Android společnosti Google a iOS společnosti Apple z velké části opuštěno společnostmi, jako jsou Microsoft, Samsung, HP Palm a dokonce i Firefox OS nadace Mozilla. Tým zakladatele společnosti Pettera Nebyho rekrutoval bývalé softwarové inženýry ze společného podniku KaiOS, který se zaměřoval na cenově dostupná zařízení a rozvíjející se trhy.

Petter Neby založil v roce 2008 značku Punkt, která se zaměřuje na funkční telefony určené lidem, kteří chtějí zůstat ve spojení bez rozptylování moderními chytrými telefony. Sází na hluboké obchodní zkušenosti a do funkce výkonného ředitele jmenoval Steva Cistulliho, který má 25 let zkušeností v mobilním průmyslu.

Na rozdíl od společností Apple a Google hodlá Apostrophy za svou kombinaci softwaru a služeb vybírat předplatné – jejími klíčovými zákazníky budou spíše výrobci hardwaru než koncoví uživatelé, což připomíná ekosystém služeb BlackBerry zaměřený na bezpečnost.

Software společnosti nazvaný AphyOS je postaven na open-source verzi systému Android nazvané GrapheneOS. Funguje tak, že odděluje aplikace, aby se zabránilo sledování chování uživatelů – podobně jako změny, které provedla společnost Apple v systému iOS a které měly katastrofální dopad na prodej reklamy společnosti Meta.

AphyOS bude schopen spouštět aplikace pro Android, ale ve výchozím nastavení nebude obsahovat mobilní služby Google ani obchod Play.

Zdroj: crast.net, crackberry.com, redakce