Windows CE: Legendární systém, v jehož verzích se nikdo nevyzná

Společnost Microsoft vydala systém Windows CE v listopadu roku 1996. Byl navržen pro kapesní počítače a poprvé přinesl uživatelsky přívětivé rozhraní Windows 95 do mobilních zařízení. Jeho architektura se také stala základem pozdějších produktů společnosti Microsoft pro mobilní počítače a chytré telefony.

Systém Windows CE byl v té době potřeba, protože plné verze systému Windows pro stolní počítače, tehdy vázané především na architekturu procesorů Intel x86, nebylo praktické provozovat na tehdejších zařízeních kapesní velikosti. V důsledku toho představoval systém Windows CE zcela odlišnou platformu od svých příbuzných desktopových operačních systémů. Nešlo na něm spouštět programy určené pro Windows 95 nebo Windows NT.

Při návrhu systému Windows CE byl kladen důraz na nízkou spotřebu energie, kompatibilitu s paměťovými úložišti a relativně nízké paměťové nároky. Zachoval si také uživatelsky přívětivé grafické uživatelské rozhraní (GUI) podobné systému Windows 95, doplněné nabídkou Start, a dokonce i vestavěnou verzi hry Solitaire.

Windows CE byl předinstalován jako firmware v ROM paměti přenosných zařízení od desítek výrobců, včetně společností Compaq, NEC, Hewlett-Packard, LG a dalších. Většina instalací systému Windows CE obsahovala také kapesní verze aplikací Microsoft Office, včetně aplikací Word, Excel a PowerPoint.

Lidé mohli synchronizovat své soubory se stolními počítači se systémem Windows pomocí sériového kabelu RS-232 nebo infračerveného připojení. Později byla možná i synchronizace po síti.

Někteří spekulují, že „CE“ v názvu „Windows CE“ původně znamenalo „Consumer Electronics“ nebo „Compact Edition“, ale tyto interpretace nebyly společností Microsoft nikdy oficiálně uznány.

Počátky systému Windows CE

Na počátku 90. let se začal formovat nový typ počítačů nazývaný osobní digitální asistent (PDA). Většina kapesních počítačů PDA byla napájena z baterií, měla dotykové rozhraní se stylusem a paměť RAM nebo flash.

Stejně jako v případě každého nového počítačového trendu se i Microsoft chtěl zapojit do akce. Procesory Intel x86, které byly nutné pro běh stolních verzí systému Windows, však byly pro kapesní zařízení příliš náročné na výkon. Microsoft proto začal experimentovat s možnými řešeními, včetně zcela nového operačního systému, který by fungoval na úsporných procesorech.

Nový systém vznikl z jednoho takového projektu s kódovým označením Pegasus. V roce 1995 jej vyvinul tým, který zahrnoval členy dřívějších projektů mobilních operačních systémů společnosti Microsoft, jako byl například WinPad.

Cílem návrhu systému Pegasus bylo poskytnout schopnou, 32bitovou vícevláknovou kapesní verzi systému Windows s podporou multitaskingu. Měl dobře fungovat na několika procesorových architekturách, včetně SH3, MIPS a později ARM. Na rozdíl od většiny tehdejších PDA také Microsoft zamýšlel, aby byl systém Windows CE použitelný s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí.

Systém Windows CE 1.0 byl oficiálně uveden na trh 16. listopadu 1996. Podle lednového vydání časopisu BYTE z roku 1997 byly v USA prvními zařízeními dodávanými se systémem Windows CE NEC MobilePro 200, Compaq PC Companion (přejmenovaná verze přístroje Casio Cassiopeia A-10, která byla v té době také k dispozici) a LG Electronics HPC.

Tisk tehdy nebyl zařízeními se systémem Windows CE 1.0 nijak zvlášť nadšen, ale přesto je jen málo kritiků považovalo za propadáky. Brzy se objevila věrná základna fanoušků, zejména u vysoce ceněné řady handheldů od společnosti HP.

Chaos v označení produktů a verzí systému

Po několika letech přestal Microsoft na svých spotřebitelských produktech zdůrazňovat značku Windows CE. Spíše upřednostňoval názvy jako Pocket PC 2000 a Windows Mobile 2003, které byly stále založeny na jádře Windows CE. Dokonce i telefon Windows Phone 7, vydaný v roce 2010, byl stále založen na systému Windows CE 6.0.

Snažit se pochopit celou historii systému Windows CE a jeho odnoží není úplně jednoduché. Zahrnuje více než 24 hlavních verzí s mnoha matoucími zaměnitelnými nebo vzájemně propojenými značkami, včetně všech následujících (a mnoho dalších):

  • Pocket PC
  • Windows Mobile Classic
  • Windows SmartPhone
  • Pocket PC Phone Edition
  • Windows Mobile Professional
  • Windows Automotive
  • Windows Phone

Řada CE zůstala pro Microsoft základním produktem. Za posledních 26 let tak poháněl systém Windows CE různá zařízení, jako jsou bankomaty, multimediální centra pro automobily, MP3 přehrávač Zune a desítky her pro konzoli Sega Dreamcast.

Současnost a budoucnost

V současné době je systém Windows CE oficiálně znám jako Windows Embedded Compact. Jeho poslední verze (8.0) byla vydána v roce 2013 a bude podporována až do roku 2023. Postupem času společnost Microsoft upozadila Embedded Compact ve prospěch XP Embedded, následoval NT Embedded, Windows RT a nyní Windows 10 pro ARM.

Upřímně řečeno, je zázrak, že se Microsoftu stále daří držet systém naživu. Nicméně Windows CE žije v mnoha odvětvích a pravděpodobně bude žít ještě nejméně deset let ve starších vestavných systémech.

Zdroj: howtogeek.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *