Odolné proti výbuchu i kulkám: Kokpitové dveře nové generace

Letecká doprava je fenomén, který nás nikdy nepřestane fascinovat. Kdo by si kdy pomyslel, že obrovské ocelové stroje dokážou unést stovky lidí a překonávat kontinenty během pár hodin? Za tím vším ale stojí nejen technologie, která nás dostane do vzduchu, ale i důkladná opatření, která zajišťují naši bezpečnost.

Možná vás překvapí, že jedním z nejdůležitějších prvků v letadle nejsou ani tak křídla, jako dveře do kokpitu. Ano, ty nenápadné dveře, za kterými sedí piloti. Po 11. září 2001 se přístup k bezpečnosti kokpitů zásadně změnil. Už to nejsou jen obyčejné dveře, ale skutečná obranná bariéra.

Moderní dveře kokpitů jsou vrstvené. Na povrchu je tenká vrstva vinylu, pak přijde tlumení hluku a nakonec kevlar. A právě kevlar je tím, co tyhle dveře dělá prakticky nezničitelnými. Navíc je drží na místě zesílené panty a trojice elektronických zámků.

V moderní době dokážou dveře kokpitů letadel odolat malým střelným zbraním a menším výbuchům. Díky tomu jsou odolné proti střelám, i když ne zcela neprůstřelné. Toto opatření splňuje současné předpisy Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), jejíž členy jsou mimo jiné Spojené státy, Čína a Spojené království.

V posledních několika desetiletích bylo vyvinuto velké úsilí, aby byly dveře kokpitů co nejsilnější a co nejlépe chráněny proti násilnému vniknutí. Ale není to jen o dveřích samotných.

V roce 2023 bylo v USA nařízeno, aby nová letadla byla vybavena druhou bariérou. Tohle opatření chrání piloty ve chvílích, kdy se hlavní dveře musejí otevřít – třeba když si potřebují odskočit. U starších letadel to zatím povinnost není, ale možná se to změní.

A co samotné odemykání a zamykání dveří? To už není jen o klíči. Dnešní dveře mají sofistikovaný systém s klávesnicí. Existují tři režimy: normální, kdy se dveře dají odemknout po 30 sekundách, odemčený pro rychlé návraty posádky, a zamčený, kdy je přístup zvenčí úplně zablokován.

Zapojte se do diskuze a sdílejte s námi svůj názor v komentářích!

Zdroje:

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    • Dobrý den, děkujeme za váš komentář. Tragédie, jako byl případ Andrease Lubitze, bohužel poukazují na limity bezpečnostních opatření, která mají primárně chránit posádku i cestující před vnějšími hrozbami. Zůstává otázkou, jak tyto systémy zdokonalit, aby chránily i v situacích, kdy nebezpečí přichází zevnitř. Je to složité téma, které nemá jednoduché řešení.