Apple ti v novém ukázkovém režimu umožní vyzkoušet si posílání nouzových SOS zpráv přes satelit

Jednou z nejpozoruhodnějších novinek, které Apple letos přinesl do řady iPhone 14, je nouzové volání SOS přes satelit.

Umožňuje posílat textové zprávy záchranným službám přes satelit, pokud potřebujete pomoc a jste mimo pokrytí mobilní sítí. Společnost doufá, že tuto službu nebudete muset používat, ale v případě, že se ocitnete zranění a budete potřebovat záchranu v divočině, může být frustrující, pokud neznáte nástroj, od kterého jste očekávali pomoc. Společnost Apple dnes spouští demo režim nouzového volání SOS přes satelit, aby si veřejnost mohla vyzkoušet, jak funguje.

Po aktualizaci iPhonu 14 (nebo 14 Plus či 14 Pro nebo 14 Pro Max) musíte přejít do sekce Emergency SOS v Nastavení a najít ukázkový režim. Stojí za to ji vyzkoušet, protože málokdo bude vědět, co má očekávat, ani že prvním krokem je vytočit číslo 911, místo aby hledal aplikaci. Pokud používáte demo režim, nebudete připojeni ke skutečnému agentovi tísňové linky ani k reléovému centru – systém společnosti naviguje uživatele demo režimu na server, který odesílá konzervované odpovědi. Tím se zabrání tomu, aby lidé přetěžovali skutečná call centra.

Kromě řízeného náhledu v kampusu společnosti Apple na začátku tohoto roku jsem si funkci satelitní komunikace vyzkoušel také na vlastní kůži při speciální ukázce minulý týden v brooklynském Prospect Parku. Pomocí iPhonů, které Apple upravil tak, aby vypnuly mobilní služby, jsem mohl vyhledat a připojit se k prolétajícím satelitům a vyzkoušet si, jak dlouho bude trvat textová konverzace s agentem. Nejenže bylo poučné zjistit, o kolik pomalejší je satelitní přenos ve srovnání s mobilním, ale také jsem se naučil, jak nejlépe stručně sdělit informace o své situaci co nejmenším počtem slov.

Společnost Apple nedoporučuje, abyste si to sami vyzkoušeli (tj. našli si místo bez mobilního pokrytí, abyste zjistili, jaká je zkušenost). Naopak, pokud vás zajímá, jak rozhraní funguje a jak se s ním pracuje, právě k tomu slouží tento ukázkový režim. Nouzové volání SOS přes satelit i demo režim se dnes zavádějí v USA a Kanadě. Apple také oznamuje, že v prosinci rozšíří službu do Francie, Německa, Irska a Velké Británie.

Zdroj: engadget.com