Retro: Desire – Top model značky HTC, který konkuroval iPhonu v roce 2010

V únoru 2010 představila společnost HTC dvě zařízení, HTC Legend a HTC Desire. Model Desire měl být špičkou značky a top modelem, ale bylo tomu skutečně tak?

Design telefonu HTC Desire je velmi povedený. Čisté linie přístroje nenarušují žádná zbytečná tlačítka. Na přední straně se nachází velký 3,7palcový dotykový AMOLED displej. Pod displejem najdeme pětici ovládacích tlačítek. Zmíním dvě.

Tlačítko lupy – jeho stisknutím například v aplikaci kalendáře se spustí vyhledávání nejbližších událostí nebo při spuštěném FM rádiu začne Desire stisknutím tlačítka vyhledávat na internetu právě přehrávanou skladbu. Velmi návyková forma vyhledávání.

Uprostřed pod displejem se nachází hlavní potvrzovací tlačítko s optickým joystickem. Zapomeňte na trackball (například jako u BlackBerry v dobách minulých). Zde stačí přejet prstem po tlačítku a ihned můžete procházet internet nahoru a dolů nebo listovat domovskými obrazovkami.

Ze zadní strany na nás vykukuje čočka 5megapixelového fotoaparátu s automatickým ostřením. Samozřejmě nechybí ani LED blesk, který lze použít jako svítilnu. Fotografie patřily k těm lepším, jaké bylo možné z mobilního telefonu pořídit. K ukládání fotografií sloužila interní paměť o velikosti 512 megabajtů s možností rozšíření pomocí paměťových karet až na 32 gigabajtů. Společnost HTC k telefonu přiložila 4GB kartu. Telefon běžel na systému Android 2.1, díky kterému jste si mohli stáhnout nespočet aplikací a her z Obchodu Play.

HTC a jeho nadstavba systému Android s názvem SENSE byla designově velmi pěkná. Velké digitální otočné hodiny byly velmi vkusné. Celkově nadstavba SENSE působila rychle a svižně, obsahovala multitasking, minimalizaci aplikací na pozadí a nespočet widgetů. O přizpůsobení požadavkům každého zákazníka tak nebyla nouze. HTC Desire byl samozřejmě nabitý multimediální přístroj. Nechyběl již zmíněný fotoaparát, MP3 přehrávač nebo FM rádio. O místní přenos dat se postaraly technologie Bluetooth, WiFi a microUSB kabel s možností mass storage. O globální přenos se postaralo rychlé datové připojení HSDPA (až 7,2 Mb/s) nebo UMTS. K navigaci nám dobře poslouží vestavěná GPS a mapové podklady od společnosti Google.

HTC Desire má vše, co by vlajková loď měla mít. Jeho přímými konkurenty byly iPhone 3GS a Sony Ericsson Xperia X10. Desire nezaostal ani za jedním z nich a v jeho prospěch hrála i cena. Proto si troufám tvrdit, že díky tomuto modelu se značka HTC stala u zákazníků oblíbenou. Koneckonců s řadou Desire se u značky HTC setkáváme až do úplného konce její existence, a tak je označení HTC Desire za vlajkovou loď značky roku 2010 oprávněné.

Autor: Marián Barienčík