Dobové čtení: K čemu je vlastně dobré mít PDA

Pozor! Toto je dobový text, který jsem si kdysi uložil a jehož zdroj si dnes již nepamatuji. Proto můžou znít některé věci v kontextu s dnešní dobou samozřejmě vtipně, ale o to zajímavější čtení to je…

Běžný pracovní den uživatele kapesního počítače, obecně PDA (Personal Digital Assistant), může vypadat třeba takto: Ráno po příchodu do práce proběhne synchronizace vybraných dat se stolním počítačem. Synchronizovat lze téměř vše:

Adresář – Stovky strukturovaných kontaktů, včetně poznámek o poslední schůzce nebo data svých podřízených, jejich platech a poznámkách o výkonnosti a absolvovaných školeních)

Kalendář – U rodiny a přátel nastavené datumy narozenin, svátků a výročí s připojeným seznamem možných i nemožných dárků, termíny pravidelných splátek (leasing, splátky, nájem+inkaso, pojištění, povinné ručení…), termíny pravidelných katastrof (daňové přiznání, silniční daň, garanční prohlídky na auto, STK, návštěva zubaře, firemní školení a porady, očkování…)

Mobilní peněženka – S kódovanými citlivými a soukromými informacemi, nepřístupnými bez zadání hesla (čísla bankovních účtů, PINy platebních karet a mobilního telefonu, přístupové kódy pro GSM banking, do firemní sítě, na webové stránky obchodních partnerů a taky do všech dávno zapomenutých e-mailových schránek, zkrátka všechny ty nekonečné a těžko zapamatovatelné řady čísel, nezbytné pro přežití)

Soubory – Dokumenty jako jsou smlouvy, manuály, plány a rozvahy, zakázky a stav jejich dokončení, ceníky, plán výnosů a nákladů, kniha jízd, obchodní zákoník . . . nezáleží na tom, jestli ve wordu, excelu, HTML nebo třeba Acrobat Readeru, konvertovat lze i MP3, MPEGy a nejrůznější obrázkové formáty

E-maily – Včetně několik dní starých, rozepsaných i připravených a „off-line“ odeslaných odpovědí, a to i s přílohami.

Poznámky – Zaznamejte si zvukovou, psanou či kreslenou poznámku kdekoli.

Úkoly – Synchronizace je pohodlná a rychlá, kromě běžného MS Outlook lze synchronizovat i s firemními systémy jako jsou Lotus Notes, Novel GroupWise, MS SideKick, GoldMine a další.

Tady však možnosti kapesních počítačů zdaleka nekončí – spíše začínají!

GSM telefon – Příjemné je zjištění, že nové tel. číslo z předchozího dne, v rychlosti zaznamenané na ulici, je možné na mobilu vytočit rovnou z adresáře kapesního počítače. A naopak, číslo zaznamenané jen v mobilu, jedno jestli v paměti nebo na SIMce, se zase prostě „přetáhne“ přes Infraport nebo Bluetooth do adresáře v PDA. Ani strukturované kontakty už nejsou problém. Podobně je tomu s SMS, které se pohodlně napíší na dotykovém displeji, který umí rozpoznávat psané písmo a spolu s upraveným logem a vyzváněním pošlou do mobilu.

Na cestách – Detailní mapy ČR a SR s plány měst se hodí v momentě, kdy se ozval starý známý, samozřejmě těsně před víkendem s tím, že se v jeho chalupě na samotě u lesa pořádá akce, na které prostě nelze nebýt. Jenže autoatlas opět není v palubní desce! Kapesnímu počítači stačí výchozí a cílový bod a cestu kdekoliv po Evropě či USA sám naplánuje. S GPS – navigačním systémem – odpadá i obvyklé bloudění na dálničních křižovatkách a špatně značených cestách. Při cestě za hranice se určitě budou hodit obousměrné slovníky. Kvalitou a obsahem za kapesními nijak nezaostávají, umí však vyhledávat zadaná slova a s sebou jich můžete mít hned několik.

Zábava a volný čas – Oblíbené MP3, krátké filmy, fotoalba a knížky – to vše si lze vzít kamkoliv s sebou, nehledě na velikost jednotlivých souborů. Pozadu nezůstávají ani hry. Od logických, přes simulátory, až po ty akční. Jak se podařilo převést na kapesní počítače takové kousky jako jsou známý automobilový simulátor Need for Speed či akční hry -Tomb Rider nebo Doom – je lépe vidět na vlastní oči.

Mobilní komunikace – Přestává být výjimkou a čím dál tím víc se stává pravidlem. Stále častěji je potřeba nejen být dostupný, ale také mít kvalitní a mobilní přístup k internetu, elektronické poště, bankovnímu účtu či firemní síti. Kapesní počítač společně s GSM telefonem (nebo přídavným GSM/GPRS modulem) tento komfort nabízí v plné míře. Záleží jen na dostupnosti telefonní sítě.

PIM – Personal Information Management – Pohodlná správa osobních informací – hlavně adresáře, kalendáře a úkolů – je jednou z mnoha předností kapesních počítačů. Přídavné aplikace tyto možnosti ještě umocňují. Plánovací kalendář je přehledný, s denním, týdenním a měsíčním náhledem jak schůzek, tak i úkolů, které lze provázat s konkrétním kontaktem v adresáři nebo jen doplnit psanou či hlasovou poznámkou včetně nastavení připomenutí. Ovládání je rychlé a intuitivní, stačí pár kliknutí k zadání schůzky či uložení tel. čísla. Odpadá zdlouhavé listování v diáři, neustálý boj s nedostatkem místa a chaotické poznámky na papírcích.

Dokumenty a tabulky – Kapesní počítače nejsou primárně určeny k psaní dlouhých dokumentů (pro tyto případy ovšem existuje celá řada přídavných skládacích klávesnic). Psaní e-mailů, SMS nebo kratších zpráv však nečiní potíže, navíc je velmi příjemné odcházet z firmy na vlak či letadlo a mít s sebou dosud nepřečtený zápis z porady, dvě nové smlouvy a obsáhlý manuál v .pdf souboru (Acrobat Reader). Totéž platí o práci s tabulkami. Správa knihy jízd, evidence majetku, sledování příjmů a výdajů, zakázek – to je jen zlomek činností, které umožňuje integrovaný Word a Excel. Samozřejmě se nabízí množství aplikací, které tyto možnosti dále rozšiřují a zlepšují.

Fax – S příslušným softwarem lze pomocí kapesního počítače faxy přijímat a odesílat i více příjemcům naráz, udržovat pořádek díky integrovanému správci faxů, upravit titulní stránku . . .. Software podporuje odesílání přes modem a GSM telefon.

Tisk – Právě jste si přes mobil stáhli z firemní sítě nový e-mail s přiloženou finanční analýzou, několika grafy a komentářem. Po jejich úpravě a dopracování je však chcete vytisknout a předložit na jednání . . . nepotřebujete k tomu žádnou speciální tiskárnu (ačkoliv pro práci v terénu jsou ideální). Úplně postačí někde v okolí tiskárna s Infraportem nebo Bluetooth modulem a tiskový software se o zbytek postará sám, v barvě a při zachování formátování dokumentu.

Prezentace – Kapesní počítač v kombinaci s přenosným dataprojektorem představuje skutečně mobilní a přitom plnohodnotné prezentační zařízení, které jistě uvítá každý, kdo předváděním a výjezdy za zákazníky tráví více času. S VGA kartou je možné použít i televizi či monitor, vybrat si z celé řady rozlišení, využít laserového ukazovátka, poznámek apod.

Mobilní řešení – Sběr objednávek v terénu nebo skladové hospodaření pomocí kapesního počítače se čtečkou čárového kódu již mnoha firmám vnesl do jejich obchodování pořádek, snadnost, rychlost a hlavně mobilitu, při zachování všech výše uvedených možností kapesních počítačů.

Příslušenství – K dispozici je množství příslušenství počínaje tím od výrobce až po zařízení od ostatních firem, určené pro široké spektrum kapesních počítačů. Takto je možné dokoupit zdroje, auto-adaptery, komunikační kabely, klávesnice, paměťové (až do 1 GB) a komunikační karty (LAN, Wireless, Bluetooth), miniaturní fotoaparáty a kamery, VGA karty, GPS navigační zařízení, běžná, luxusní i vodotěsná pouzdra pro pohodlné nošení a kvalitní ochranu, pera kombinující dotykové pero s propiskou a mikrotužkou a mnoho dalšího.