Retro: Nokia 5230 – Nejprodávanější mobilní telefon Nokia s dotykovým displejem

Ano, titulek je pravdivý. Nokia 5230 je nejprodávanějším dotykovým telefonem Nokia všech dob. Překonal i svého předchůdce, model 5800 XpressMusic.

Nokia 5230 sice nemá WiFi, LED blesk nebo stereofonní reproduktory, ale její cena přilákala více než 150 milionů uživatelů. Celkově se jedná o 8. nejprodávanější telefon v historii. Ale pojďme se na ni podrobněji podívat.

Jak jsem již zmínil, design vychází z předchozího modelu 5800 XpressMusic. Design měl úspěch, tak proč ho nezopakovat a navíc Nokia přidala spoustu barevných kombinací. O ovládání telefonu se stará 3,2palcový rezistivní TFT displej, který se sice lépe ovládá stylusem (který stejně jako u modelu 5800 nenajdete na těle přístroje), jemuž pomáhá trojice tlačítek pod ním. Zelené a červené tlačítko nemusím představovat, prostřední slouží ke vstupu do menu. Nad displejem se nachází dotykové tlačítko, jehož stisknutím získáte rychlý přístup k multimediálním funkcím zařízení, jako je hudební přehrávač, fotografie nebo přístup k internetu.

Největší rozdíl pocítíme zejména u fotoaparátu, který má pouze 2 megapixely a postrádá automatické ostření. Přestože nastavení manuálního režimu zůstalo velmi bohaté, výsledným fotografiím to nepomáhá a jsou spíše nižší kvality. Chybějící LED dioda způsobuje, že je fotoaparát v noci téměř nepoužitelný. Hudební přehrávač naštěstí zůstal z řady XpressMusic zachován, takže třídění hudby podle interpreta, alba apod. zůstává beze změny. Bohužel i zde se objevilo omezení v podobě pouze monofonního reproduktoru. Na horní straně zařízení najdeme 3,5mm jack konektor pro připojení libovolných oblíbených sluchátek. V hudebním vybavení nechybí FM rádio s RDS.

Telefon má vestavěný GPS a aplikaci OVI maps, která bezchybně funguje na všech zařízeních Nokia. O spojení se světem se stará UMTS s HSDPA (3G), ale WiFi zde bohužel chybí. Místní konektivitu zajišťuje Bluetooth nebo microUSB konektor. Z organizačních aplikací je k dispozici vícepoložkový budík, kalendář, poznámky a správce souborů. 5230 přináší multitasking neboli minimalizaci aplikací na pozadí. Nokia samozřejmě podporuje JAVA, takže do 70 megabajtů paměti můžete instalovat hry a aplikace podle libosti. Samozřejmě ji lze rozšířit pomocí paměťových karet microSD.

Nokia 5230 byla předurčena k úspěchu díky ceně pod 5 000 korun. Ano, měla svá omezení v podobě slabého fotoaparátu, monofonního reproduktoru a chybějícího WiFi, ale její dostupnost v několika barevných variantách a samotná hodnota dotykového displeje byla v roce 2009 lákavá. Ve prospěch tohoto telefonu hovoří cena, vestavěná GPS s aplikací OVI maps a samotný systém Symbian, který měla Nokia opravdu propracovaný.

Autor: Marián Barienčík