Hodinky Apple Watch údajně zjistily těhotenství. Jak je to možné?

Příběh se stal skutečné osobě a týká se 34leté ženy, která tvrdila, že je těhotná poté, co na hodinkách Apple Watch zaznamenala zvýšenou srdeční frekvenci. Gynekolog tyto spekulace potvrdil. Získaly hodinky Apple Watch novou funkci?

Zvýšená srdeční frekvence, kterou chytré hodinky zaznamenaly, prý byla důvodem, proč 34letá uživatelka Redditu zjistila, že je těhotná. Akce je založena na údaji jednoho z parametrů chytrých hodinek, kterým je průměrná klidová tepová frekvence. Podle ženy se v jejím případě očekávalo zvýšení z 57 tepů/min na 72 v průběhu několika dnů. Vzhledem ke zdravému životnímu stylu uživatelky byl tento výsledek znepokojivý, a tak zjišťovala, čím by změna mohla být způsobena. Existovalo několik podezření (včetně COVID-19), včetně jednoho týkajícího se těhotenství. Jak se ukázalo, gynekolog tato podezření potvrdil a podle ženy jsou „Apple Watch šílená technologie“.

Měření tepové frekvence, včetně výpočtu průměrné klidové tepové frekvence, je jen jedním z řady parametrů, které Apple Watch umí zkoumat. Na jedné straně jsou hodinky známé tím, že v mnoha případech zachraňují životy (zabudované senzory a algoritmy umožňují například detekovat pády a následně automaticky přivolat pomoc), na druhé straně však může být i samotný hardware někdy vadný, a tedy životu nebezpečný – příkladem je nedávný případ problémů s baterií Apple Watch Series 7. Chytré hodinky Apple měří srdeční tep pokročilým způsobem. Optický snímač srdečního tepu v hodinkách Apple Watch využívá technologii zvanou fotopletysmografie. Apple Watch detekují množství krve, které v daném okamžiku protéká zápěstím, pomocí sady zelených LED diod a fotodiod citlivých na světlo.

Popsaná detekce těhotenství hodinkami Apple Watch je tedy určitým druhem náhody. „Považovat hodinky Apple Watch za zařízení indikující přítomnost těhotenství je směšné.“ – řekl jeden z lékařů.

Údaje z chytrých hodinek mohou samozřejmě pomoci při analýze případu, ale neměly by být považovány za konečnou diagnózu. Zvýšená průměrná klidová tepová frekvence může mít řadu příčin. Hodinky Apple Watch tak jednoduše poskytly uživateli cennou nápovědu.

Zdroj: business-standard.com