Moderní interiér: 5 hlavních bodů, na které je třeba pamatovat při výběru záclon

Kromě toho, že záclony na oknech skvěle vypadají a dotvářejí interiér, jsou také velmi praktické. Množství přirozeného denního světla v prostoru má totiž velký vliv na zařízení interiéru.

Jednou z příjemných vlastností záclon je dodatečné soukromí, které poskytují. I když nezabraňují přístupu denního světla do vašeho obydlí, přidávají izolační vrstvu před pohledy zvenčí. Při řešení vrstvených oken vám použití záclon poskytne více možností, jakou úroveň soukromí si v danou chvíli přejete. Až půjdete nakupovat bytový textil, mějte na paměti naše tipy.

Nejsou záclony zastaralé?

Rozhodně ne! Závěsy mají dnes mnoho podob a hodí se jak do elegantního domu ve venkovském stylu, tak do ultramoderní přestavby podkroví. Stačí si jen vybrat správný styl a látku, abyste dosáhli nepřeberného množství vzhledů, které dotvoří vzhled místnosti, orámují vaše okna a poskytnou vám ochranu před teplem a chladem.

Záclony jsou moderní

Hotové záclony jsou jednoduché, elegantní a velmi přizpůsobivé. Už to nejsou jen bílé síťové závěsy, které se třepetaly po celém předměstí. Záclony dnes mohou být dokonalým zakončením místnosti.

  • Mohou být z měkkého, lehkého lnu, polyesteru nebo jejich kombinace pro modernější styl.
  • Záclony jsou průhledné, některé více než jiné, průsvitné a splývavé.
  • Průsvitné látky jsou velmi přizpůsobivé a mohou být použity samy o sobě, aby jednoduše orámovaly okno a dodaly mu ten důležitý konečný dojem, jemně rozptýlily denní světlo a vnesly do místnosti pohodu, když se zatáhnou.
  • Pokud potřebujete více soukromí, můžete přidat vrstvy buď pomocí zatemňovací látky, nebo můžete nainstalovat jednoduché žaluzie.

5 hlavních bodů, na které je třeba pamatovat

  • Zachovejte jednoduchost – žádné vázání nebo nařasené okraje, nechte je jednoduše ladně spadnout na zem.
  • Nešetřete na látce – vzhled by měl být jemný a celistvý.
  • Zvažte, kolik přímého slunečního světla do místnosti dopadá – látky jsou drahé a často choulostivé, takže možná budete potřebovat i žaluzie, které je budou v určitou denní/roční dobu chránit před slunečním zářením.
  • Zvažte barvu – u záclon se dobře osvědčují přírodní barvy, ale můžete přidat i nádech decentní barevnosti. Nezapomeňte si prohlédnout vzorek látky na stěně, abyste viděli, jakou barvu bude mít v noci a na slunci, a ujistěte se, že se vám líbí oba efekty.
  • Jakýkoli typ záclony vypadá nejlépe s dlouhým spádem, takže pokud horní část vašeho okna není nijak zvlášť vysoká, zvažte upevnění tyče nebo kolejničky 15-20 cm nad oknem, abyste získali délku navíc. Neexistuje žádné pravidlo, které by říkalo, že záclonové kolejnice by měly být namontovány ve výšce okna.

Autor: Lenka Navrátilová