Nejdůležitější zařízení v mobilním světě: Kdy byl vydán první iPhone?

„iPod, telefon a internetový komunikátor.“ Takto Steve Jobs popsal první iPhone, revoluční produkt, který formoval trh s chytrými telefony a inspiroval výrobce na dlouhá léta dopředu.

Od uvedení tohoto ikonického technologického gadgetu na trh jako by uplynuly celé věky a my víme, že mnohé z vás zajímá, kdy přesně byl první iPhone uveden na trh. Pojďme si připomenout a ohlédnout se za tím, co mohlo být nejdůležitějším zařízením v oblasti mobilních technologií.

Kdy byl vydán první iPhone?

První iPhone byl oznámen 9. ledna 2007 na konferenci Macworld v San Franciscu. Trvalo však nějakou dobu, než se dostal na pulty obchodů, a oficiální datum jeho vydání bylo stanoveno na 29. června 2007.

Steve Jobs, tehdejší spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Apple, vystoupil na pódium, aby oznámil něco, co navždy změní mobilní technologie. Mobilní telefony, přenosné hudební přehrávače a internetová zařízení byly v té době samostatné produkty. Nejchytřejšími mobilními telefony byly Sidekick a BlackBerry.

Dovedete si představit reakci veřejnosti, když se na scéně objevil první iPhone. Nejenže tento přístroj dokázal nahradit více gadgetů, ale navíc to dokázal s grácií. Design byl na svou dobu velmi elegantní a futuristický. Byl také vybaven „velkým“ 3,5palcovým kapacitním dotykovým displejem. Navigace a ovládání byly tak intuitivní, jak jen mohou být. Na osvědčeném uživatelském rozhraní se toho od té doby vlastně moc nezměnilo. A dokonce byl vybaven 2Mpx fotoaparátem!

Ačkoli tyto specifikace mohou dnes znít směšně, tehdy byly velmi působivé. Mnoho funkcí bylo ve světě chytrých telefonů nevídaných. Ta věc byla něco jiného a její cena to odrážela. A mělo to ještě jeden háček – telefon jste si museli pořídit na dvouletou smlouvu u společnosti Cingular, která byla exkluzivním partnerem společnosti Apple pro iPhone v USA.

Ceny byly ve skutečnosti jedním z hlavních důvodů, proč někteří vedoucí představitelé odvětví a novináři věřili, že iPhone neuspěje. Tehdejší generální ředitel Microsoftu Steve Ballmer velmi otevřeně vyjádřil své přesvědčení, že iPhone bude propadák. Tvrdil, že telefony s Windows Mobile jsou díky fyzické klávesnici vhodnější pro zasílání zpráv a jsou cenově mnohem dostupnější.

Co se za více než 15 let existence iPhonů změnilo?

Řada iPhonů společnosti Apple nedávno oslavila 15. narozeniny a nejnovější iterace se od prvního iPhonu liší na hony. Pro začátek se výrazně změnily ceny. Nejnovější řada iPhone 13 začíná na 699 dolarech za iPhone 13 Mini, což je přibližně 17 tisíc korun a standardní iPhone 13 stojí 799 dolarů, tedy zhruba 20 tisíc korun.

Zařízení Apple se samozřejmě vyvíjela spolu se zbytkem odvětví chytrých telefonů. Obrazovky se staly mnohem výraznějšími. Největší zařízení iPhone 13 má obrovský 6,7palcový displej. Displeje s vysokým rozlišením jsou standardem a celkové specifikace, jako jsou procesory a paměť RAM, se výrazně zlepšily. Tato malá kapesní zařízení nyní výkonem konkurují počítačům.

Kromě výkonu a efektivity jsme se u iPhonů dočkali také několika zásadních změn. V roce 2012 přešel Apple u iPhonu 5 ze starého 30kolíkového konektoru na standard Lightning. Konektor Lightning byl mnohem menší, odolnější, oboustranný a „plně digitální“.

S iPhonem 5S v roce 2013 Apple představil Touch ID (neboli čtečku otisků prstů). Tato technologie zůstala naživu až do roku 2017, kdy byl představen iPhone X, který nahradil Touch ID technologií Face ID (rozpoznávání obličeje). iPhone X také jako první odstranil domovské tlačítko, což byla změna, v niž jsme doufali už dlouho předtím.

Modely iPhone 7 a 7 Plus také zahájily trend více než jednoho fotoaparátu na zadní straně. iPhone 13 je nyní vybaven 2-3 fotoaparáty. Řada iPhone 7 byla také první, která se vzdala konektorů pro sluchátka.

Když to shrneme, iPhony jsou nyní větší, dražší, mnohem výkonnější a lépe vyladěné. Ukázalo se také, že jsou základem v oblasti chytrých telefonů, a dokázaly, že Steve Ballmer a další odpůrci iPhonů se velmi mýlili. Šest z deseti nejprodávanějších telefonů v historii jsou iPhony. A každoročně drží velkou část podílu na trhu s chytrými telefony, obvykle na druhém místě za Samsungem. V prvním čtvrtletí roku 2022 měla společnost Apple 18% podíl na celosvětovém trhu s chytrými telefony.

Zdroj: businessinsider.com