Retro: Nokia 3650 – Mobil s šílenou klávesnicí, na které je psaní zábava

Nokia se jako značka vždy snažila oslovit široké portfolio uživatelů. A model 3650 měl jasný cíl. Oslovit mladé, kreativní lidi, pro které telefon nesloužil jen k telefonování. Nokia 3650 byla designově velmi povedená. Naprosto vybočovala z designu všech přístrojů, které Nokia kdy vyrobila. Její design mi trochu připomínal „kapku“ kvůli jejím zaobleným rohům směrem dozadu. Největší „úlet“ však bylo rozložení klávesnice tohoto telefonu.

Model 3650 s sebou přinesl nejen velmi zajímavý design. Když tato Nokia v roce 2003 vyšla, přinesla nejnovější verzi Symbianu 6.1 (Series 60), která byla nabitá funkcemi. Podpora Javy a řada předinstalovaných aplikací, jako je e-mailový klient, rozsáhlý kalendář, WAP ve verzi 2.0 nebo možnost zapisování poznámek, to byl jen základ toho, co všechno 3650 nabízela. Díky výše zmíněné Javě a možnosti rozšířit paměť telefonu pomocí paměťové karty MMC poskytoval model 3650 nekonečné možnosti zábavy a využití.

Její krásný, dva palce velký displej s 4096 barvami byl perfektně čitelný i na přímém slunci. Vestavěný digitální fotoaparát s rozlišením VGA a možností nahrávání videa byl díky paměťové kartě konečně reálně použitelný. Jednoduše jste již nebyli omezeni pamětí. Symbian sice nebyl tak přehledný, i když se to snažil vynahradit možnostmi přizpůsobení, ale v roce 2003 neexistoval žádný jiný operační systém, který by bylo možné tak dobře přizpůsobit a modifikovat.

Co se týče spojení se světem, měli jsme k dispozici Bluetooth, infračervený port (IrDa) a podporu sítí 2G (GPRS). Psaní na tomto telefonu bylo velmi specifické. Vyžadovalo to tvrdý trénink a výcvik. Například i dnes jsem měl při psaní tohoto článku problém vrátit se v čase a něco na této klávesnici napsat. Je to vtipné, ale musím uznat, že držet v ruce zařízení a přemýšlet v reálném čase o tom, kterou klávesu stisknout, je něco úplně jiného než jak to funguje ve světě dnešních telefonů. Ale bavilo mě to.

Nokia 3650 je podle mého názoru designový skvost. Díky netradičnímu designu jste byli středem pozornosti, kdykoli jste ji vytáhli z kapsy. Přední a zadní kryt zařízení lze vyměnit během několika sekund. Díky tomu jste mohli přizpůsobit telefon třeba svému aktuálnímu oblečení nebo náladě. A barevná škála krytů byla obrovská. Proto si ji oblíbili zejména mladí a kreativní lidé, kteří chtěli vyčnívat z davu.