Retro: Nokia 6120c – Dokáže zaujmout i po tolika letech?

Nokia 6120c patřila v roce 2007 k vyšší střední třídě telefonů finského giganta. S rozměry 105 x 46 x 15 mm a hmotností 89 g se jednalo o malý praktický telefon. Na tehdejší dobu měl velmi pěknou klávesnici, na které uživatel ani při rychlejším psaní nedělal chyby. Jedinou nevýhodou bylo, když přístroj používali muži s většími prsty. Tlačítko pro ovládání směru a pohyb v nabídce telefonu pro ně bylo příliš malé. Stejně tak tlačítka pro uskutečnění a ukončení hovoru nebo tlačítka nad nimi.

Co se týče dalších ovládacích prvků, na pravé straně jsou dvě tlačítka hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Na levé straně je reproduktor a slot pro microSD kartu. Na horní straně je tlačítko napájení a dole je konektor pro nabíjení, miniUSB a konektor jack.

Nokia tehdy vsadila na svůj osvědčený Symbian. V té době v podstatě nic jiného nebylo a Nokia to prostě věděla. Příjemné prostředí a snadné používání, to byly silné stránky tohoto systému. U modelu 6120c tomu samozřejmě nebylo jinak. Díky 2palcovému (12,4mm) displeji, který zobrazoval 16 milionů barev, 2Mpx fotoaparátu s LED bleskem, přehrávači MP3 a připojení Bluetooth byl telefon vhodný pro mladé lidi hledající zábavu, ale také pro manažery, kterým vždy pomáhal při řešení náročných úkolů. Samozřejmě, že díky WEB připojení bylo možné být v kontaktu se světem. Jasnou volbou byla samozřejmě JAVA, díky níž existovalo nespočet možností, jak rozšířit vybavení telefonu o různé aplikace nebo hry. Model 6120c měl také přední kameru pro videohovory, ale už v té době ji bylo možné použít i pro dnes tolik populární selfie.

Napíšu svůj osobní pohled. Nokia 6120c má podle mého názoru jedinou nevýhodu – nemá Wi-Fi. Nebýt této drobnosti, byl by dnes ještě plně použitelný. Je pravda, že Symbian je „mrtvý“ systém, ale díky Javě existuje mnoho možností, jak jej používat. Instagram, Whatsapp nebo Facebook na něm samozřejmě asi nepoběží, ale pro člověka, který potřebuje telefonovat a posílat zprávy, je to i po tolika letech dobrá volba.

Na Nokii se zkrátka dalo vždy spolehnout. Ať už jde o výdrž baterie, která i po letech v šuplíku atakuje 5 dní, nebo o odolnost a pevnost konstrukce. Jako fanoušek Nokie věřím, že se jednoho dne vrátí tam, kam podle mě patří.