Vzpomínáte si na Nokii 7600? Pokud ano, víte, že to nebyl jen telefon. Byl to zážitek. A pokud ne, nevadí – pojďme si tenhle výstřední kousek z roku 2003 připomenout.
Byla to doba, kdy telefony Nokia ještě udávaly směr a neobvyklé nápady se měnily v odvážné produkty. Nokia 7600 spatřila světlo světa 25. září 2003 během výstavy 100% Design v Londýně. A byla to bomba.
Telefon jako z budoucnosti – tvar kapky, barevné výměnné kryty a design, který jste prostě nemohli ignorovat. Nebylo to zařízení pro každého, ale kdo ho měl, ten vyčníval. Na svou dobu byl telefon překvapivě malý a lehký – 87 × 78 mm a jen 123 gramů. A navíc to byla teprve druhá Nokia s podporou 3G sítí. Technologicky tedy rozhodně nezaostávala.
No a teď k té největší zvláštnosti: klávesnice. Zapomeňte na klasické rozložení. U Nokie 7600 byly tlačítka rozmístěná po stranách displeje. Vypadalo to cool, ale zvyknout si? To byla výzva. Nokia věřila, že to usnadní dvouruční psaní, ale většina lidí se jen trápila. Ne každý měl chuť se učit psát znovu.

Displej s 65 tisíci barvami působil živě a moderně, VGA kamera zvládala fotky i video, a 29 MB interní paměti tehdy bohatě stačilo na pár vyzváněcích tónů a hudbu. A že ty tóny stály za to! Vytvořil je Markus Castrén – hudebník, který do Nokie přinesl kousek klubové atmosféry.
Bluetooth, infračervený port, připojení přes Pop-Port – tehdejší technologické standardy, které dnes zní jako z muzea. Ale fungovalo to. Dokonce i výdrž baterie byla fajn: téměř tři hodiny hovoru přes 3G a přes 12 dní ve standby režimu. Dnes by se taková výdrž hodila, že?
Co ale v telefonu chybělo? Přední kamera. Nokia si tehdy myslela, že lidé raději ukazují, co vidí, než jak vypadají. Video hovory tak šly stranou. Riskantní rozhodnutí? Možná. Ale jasně to ukazuje, jak moc ten telefon šel proti proudu.
Nokia 7600 byla sázka na styl. Spíš módní doplněk než pracovní nástroj. A i když si spousta lidí nikdy nezvykla na její ovládání, dodnes se o ní mluví. V bazarech má cenu, mezi sběrateli obdiv. A hlavně – připomíná éru, kdy se výrobci nebáli experimentovat. Tak co, chtěli byste si ji ještě jednou vyzkoušet?
Zdroje:
Některé jazykové úpravy byly provedeny pomocí AI.