Retro: Nokia C3 – Za málo peněz hodně muziky

Nokia jako světový výrobce telefonů (v dobách dávno minulých) myslela na široké portfolio zákazníků. Výjimkou nebyly telefony určené hudebním posluchačům, mobilním fotografům a vedoucím manažerům společností. Telefony pro manažery byly vždy dražšími přístroji, ale měly kvalitní a pohodlnou klávesnici nebo třeba úžasný displej. Společnost Nokia vyslyšela prosby zákazníků a vyrobila model C3.

C3 byl tedy cenově dostupný přístroj s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí, dobrou výbavou a krásným displejem. Díky nižší ceně se dostal do rukou mladších uživatelů. Designově však C3 za svými dražšími sourozenci (E63/E71) vůbec nezaostávala. Na přední straně na nás čekalo to nejdůležitější – 2,4 palce velký displej a komfortní klávesnice. Použitý materiál byl sice plast, ale zařízení nijak nevrzalo. Jediný zadní kryt baterie byl vyroben z broušeného hliníku, což dodávalo na exkluzivitě a celkový dojem z telefonu byl nadprůměrný.

Co je tedy hlavním lákadlem zařízení? Osobně na mě udělala dojem klávesnice a s ní spojené pohodlí a přesnost při psaní. Tlačítka vypadají opticky stísněně, ale opak je pravdou. Píše se na ní velmi pohodlně, klávesy mají příjemnou odezvu a zdvih a hlavně psaní na ní bylo tiché. Za plus C3 považuji i to, že klávesnice nemá tolik speciálních tlačítek pro různé akce. Díky tomu mi přišla mnohem přehlednější. Další velkou výhodou je velký a dobře čitelný displej, na kterém se dá příjemně prohlížet internet nebo třeba sledovat film. Za běžného dne je na přímém slunci velmi dobře čitelný, takže odpovídat přátelům na SMS nebo zprávy na Facebooku není žádný problém.

Telefon Nokia C3 splňoval požadavky mladé generace na spojení s okolním světem. Wi-Fi, Bluetooth, FM rádio, 2megapixelový fotoaparát a MP3 přehrávač už byly nezbytností. Jediné mínus vidím v absenci diody u fotoaparátu. Jinak mě C3 nikdy nezklamala. Baterie s kapacitou 1320 mAh dosáhla při běžném používání výdrže až dva dny. Jeho kompaktní rozměry 115,5 x 58,1 x 13,6 mm byly opravdu „DoDlaně“, i když hmotnost 114 g už člověk pocítil.

Nokia C3 se stala trefou do černého. V těle příjemných rozměrů nabízela opravdu úžasnou klávesnici (s českou a slovenskou lokalizací), krásný a dobře čitelný displej a rychlý, stabilní systém Nokia Series 40. Za cenu kolem 2700 Kč (červenec 2010) jste nenašli mnoho konkurentů. Nokia C3 se vyráběla v několika barvách a i díky tomu mohla být mladým lidem sympatická. A jejich přízeň si nakonec opravdu získala.