Retro: Nokia N8 – Poslední skutečná Nokia!

Podle mého osobního názoru byla Nokia N8 ta nejkrásnější a nejdokonalejší Nokia všech dob. Nokia si v té době velmi zakládala na systému Symbian, který ji bohužel odsouval na druhé a možná i třetí místo, ale já osobně jsem N8 miloval. A co víc, byla to nejočekávanější Nokia roku 2010.

Pojďme se na tento telefon podívat podrobněji. Nokia N8 měla 3,5 palcový dotykový displej s rozlišením 360 x 640 pixelů. Displej zabíral většinu přední strany, ale své místo si tu našlo i jedno fyzické tlačítko pod ním. Toto tlačítko mělo kolem sebe nenápadný kroužek, který blikal. Po uzamčení telefonu upozorňoval na zmeškané události, což považuji za velmi chytré řešení. Boky přístroje měly klasické rozvržení tlačítek. Na pravé straně bylo ovládání hlasitosti, posuvné zamykací tlačítko a spoušť fotoaparátu. Na levé straně pak byla dvířka pro SIM a microSD kartu a také konektor microUSB.

Design Nokie N8 byl proveden v kombinaci kovu a plastu. Na konstrukci není absolutně nic, co by se dalo vytknout. Všechno na mě působilo velmi luxusním, prémiovým dojmem. V oblasti softwaru však Nokia skutečně zaostávala. Symbian byl v té době již mrtvý systém, ačkoli Nokia s příchodem modelu N8 přišla s novou verzí Symbian 3. Systém byl na první pohled plynulejší, graficky hezčí, ale chyběla mu celková podpora ze strany ostatních výrobců, jako tomu bylo například u platformy Android. Tím Nokia a Symbian celkově ztrácely na tempu, ale o tom si řekneme víc až někdy příště.

Výbava telefonu byla ovšem navzdory Symbianu stoprocentní. Mně osobně se na něm líbil 12 Mpx fotoaparát od společnosti Carl Zeiss, který byl doplněn xenonovým bleskem s červenou diodou pro zaostřování na předměty. Fotoaparát sice výrazně vyčníval nad tělo přístroje, ale konstrukčně působil velmi elegantně. S ohledem na rok vydání zvládal fotoaparát pořizovat famózní fotografie. Fotografie se používaly nejen jako pozadí nebo zprávy MMS, ale konečně vypadaly dobře i na monitoru počítače. Video mělo rozlišení 720p, což bylo u telefonů něco nového a nevídaného.

Co se týče další výbavy, měli jsme k dispozici standardní Wi-Fi, Bluetooth, GPS a OVI Maps, možnost přehrávat filmy ve formátu DivX, digitální kompas a samozřejmě FM rádio. Velmi zajímavým konektorem na horní straně zařízení byl HDMI. Prostřednictvím klasického HDMI kabelu jste propojili telefon s televizí a obraz se v podstatě promítal na televizi. HDMI kabel byl přibalen v krabici se zařízením.

Při psaní této mini recenze se mi derou slzy do očí. Nokii N8 jsem používal dlouho a vážně jsem si ji zamiloval po konstrukční i designové stránce. Nokia a její obchod OVI sice nebyl tak konkurenceschopný, ale to podstatné jste v něm našli. Klidně bych své současné zařízení s radostí vyměnil za N8.

Ačkoli Nokia ještě vyrobila několik pěkných a vlastně docela fajn zařízení, Nokia N8 pro mě bude poslední taková ta „pravá Nokia“. Nokia, na níž byl podpis finského výrobce zcela jasný.