PalmPilot Emulation project umožňuje znovu prožít technickou historii

Patnáct let po vydání iPhonu je snadné přehlédnout roli, kterou při popularizaci chytrého telefonu sehráli první inovátoři jako Palm.

V době, kdy společnost HP v roce 2011 bez okolků ukončila svou činnost, se Palm několik let snažil vybojovat si místo mezi společnostmi Apple a Google. Ale zeptejte se kohokoli, kdo měl možnost používat PDA Palm na konci 90. let nebo na začátku roku 2000, a řekne vám, jak rád vzpomíná na hardware a software, který umožnil naplnění vize společnosti. Nyní je snadnější než kdy jindy zjistit, čím byl Palm OS ve své době tak výjimečný.

Tento týden nahrál archivář Jason Scott do internetového archivu databázi aplikací pro Palm OS. Celkem je zde k nahlédnutí asi 560 programů, včetně velmi oblíbených jako DopeWars a SpaceTrader. I když k Palmu nechováte žádnou nostalgii, stojí za to strávit se sbírkou pár minut a podívat se, jak moc (nebo v některých případech jen málo) se věci změnily od doby, kdy byl Palm OS dominantním hráčem na trhu.

Například je zde celá sekce věnovaná sharewaru a je zajímavé sledovat, kolik někteří vývojáři považovali za vhodné za svůj software zaplatit. Chcete používat plnou verzi programu StockCalc? Stačí poslat 15 dolarů poštou na adresu DDT Investments v Plaistow ve státě New Hampshire.

V rozhovoru pro The Verge Scott uvedl, že trvalo asi šest měsíců, než se podařilo emulátor CloudpilotEmu zprovoznit v internetovém archivu. Ještě je třeba udělat nějakou práci. Konkrétně u některých obskurnějších aplikací chybí popisy a metadata. Scott také doufá, že ke každému programu napíše návod. Přesto je to nejlepší způsob, jak si vyzkoušet minulou éru počítačů, pokud si nekoupíte staré zařízení Palm. CloudpilotEmu totiž umožňuje procházet systémem Palm OS. Databázi můžete dokonce spustit z telefonu a k dispozici je plná podpora systému rozpoznávání rukopisu Graffiti společnosti Palm.

Zdroj: engadget.com