Přihlásit přes Seznam
Panika v Applu kvůli AI: Společnost se snaží, aby udržela krok s konkurencí
Loňské spuštění služby ChatGPT způsobilo v technologickém průmyslu skutečné zemětřesení. Prakticky všichni technologičtí giganti kromě společnosti Apple zareagovali včas.
Microsoft investoval do OpenAI gigantickou částku a na enginu ChatGPT postavil vlastního asistenta s umělou inteligencí, který je integrován do vyhledávače Bing, prohlížeče Edge, systému Windows a kancelářského balíku Office.
Google reagoval vytvořením služby Bard, která se zatím testuje z webových stránek, ale očekává se, že bude každým dnem integrována do chytrých telefonů se systémem Android.
Amazon již oznámil zcela novou verzi své asistentky Alexa, která je postavena na technologii generativní umělé inteligence. Očekává se, že vylepšená umělá inteligence bude brzy zpřístupněna prvním uživatelům reproduktoru Echo.
Exponenciální růst umělé inteligence Apple překvapil
Apple prý v současné době vyvíjí vlastní velký jazykový model (údajně interně označovaný jako „Apple GPT“), aby jej mohl porovnat s konkurencí a prozkoumat možnost jeho využití ve svých produktech. Pokud jde o investice související s vývojem umělé inteligence, hovoří se o miliardě dolarů ročně.
Společnost Apple již léta klade velký důraz na ochranu soukromí a filozofii on-device, která zajišťuje, že nejdůležitější operace telefonu jsou prováděny přímo v zařízení uživatele.
Velké jazykové modely mezitím vyžadují zpracování gigantických objemů dat a výpočetní výkon, který přesahuje možnosti dnešních spotřebitelských zařízení. Proto většina služeb založených na generativní umělé inteligenci běží výhradně v cloudu.
Jak by budoucí služby AI mohly fungovat?
Ve hře jsou tři možnosti: vytvoření nástrojů, které poběží na zařízení, zaměření na cloud nebo hybridní přístup. Umělá inteligence společnosti Apple je údajně vyvíjena komplexně a nakonec bude pohánět celou řadu produktů, služeb a aplikací.
Řeč je nejen o chytřejší Siri, ale také o generování odpovědí na zprávy, inteligentní tvorbě playlistů v Apple Music, podpoře při úpravě dokumentů a prezentací nebo dokonce automatickém psaní aplikací pro iOS.
Současné plány počítají s implementací generativní umělé inteligence a chytřejší Siri již v iOS 18 v příštím roce, ale vše bude záviset na pokroku.
Zdroj: Trade Algo, Medium, redakce