Retro: Ericsson R320s – Povinná výbava podnikatele v roce 2000

Švédská značka Ericsson přišla na trh v roce 2000 s business modelem R320s. Použité materiály ji měly zařadit do podnikatelské kategorie.

Byl to jeden z prvních telefonů, u kterého značka upustila od malého displeje o pár řádcích. Zadní strana telefonu je vyrobena z hořčíkové slitiny, přední strana z tvrzeného plastu. Telefon není zrovna malý (130 x 51 mm), ale to vynahrazuje jeho tloušťka 15 mm (v závislosti na použité baterii).

Vrchní stranu tvoří displej s příjemným světle zeleným podsvícením. Druhá část je věnována klávesnici, jejíž rozložení je pro Ericsson velmi typické. Nahoře se kromě velké antény nachází také malá dioda, která signalizuje stav signálu nebo vybití baterie. Ovládání telefonu je intuitivní a jeho menu je přehledné. K pohybu slouží tři tlačítka – tlačítka vpravo a vlevo a dvojité tlačítko nahoru a dolů. Menu se zobrazuje ve formě seznamu.

Jeho příslušnost k business třídě předurčuje i jeho výbava. R320s má infračervený port a dokonce možnost připojit telefon k počítači pomocí datového kabelu. Ericsson také integroval inteligentní kalendář, který je možné zobrazit v denním, týdenním nebo měsíčním režimu. Telefon obsahuje dvě hry, budík, časovač, stopky a možnost ukládat kódy do seznamu. Výhoda pro ty, kteří používají různé kódy nebo čísla kreditních karet. Jednoduše si je tam uložíte pod heslem a máte je vždy po ruce.

S modelem R320s se samozřejmě můžete připojit k WAP. Je to jednodušší forma prohlížení internetu, ale v roce 2000 to bylo opravdu privilegium vyšší třídy. Zařízení využívá možnosti hlasového ovládání, například přijetí nebo zrušení hovoru. Výhodou je možnost uložit do paměti minutu a půl hlasové poznámky. Tu si pak můžete kdykoli poslechnout.

Ericsson R320s posunul vnímání zákazníků společnosti Ericsson do skutečně vyšší třídy. Už to nebyl telefon s dvouřádkovým displejem nebo klávesnicí chráněnou výklopným krytem. Ericsson se prosadil i v kategorii business díky exkluzivním materiálům, atraktivnímu designu a vybavenosti zařízení. R320s využili zejména podnikatelé, kteří prostřednictvím telefonu řídili svůj čas a pracovní život.