Nokia 6280 byla v roce 2005 nejlepší 3G telefon s uzavřeným systémem Symbian. Nabízel špičkový displej, solidní fotoaparát a vynikající klávesnici. Největším mínusem byl samotný design.
Pokud se vám dostane do rukou Nokia 6280 s konstrukční vadou, pravděpodobně na ni zanevřete. Doraz při vysouvání a zasouvání telefonu je velmi hlasitý. Nokia používala starý mechanismus s kolejnicemi a nebyl to zrovna ten správný krok. Na druhou stranu, pokud získáte výrobek bez vady, budete ho milovat.
Model 6280 má velký a jemný 2,2palcový displej, který je pýchou přístroje a není mu co vytknout. Díky třetí generaci rozhraní Series40 a přítomnosti pohotovostního režimu, který byl dříve pouze u Series60, využijete displej naplno.
Pod displejem se nachází výstupek pro lepší vysouvání displeje. Osobně jej však nepovažuji za nejlepší, protože není vhodně umístěn. Raději vysouvám displej a spodní hranu. Na přední straně najdeme pouze kontextové klávesy, které jsou velmi dobré, velké a příjemně se používají. Jedinou nevýhodou je, že se rychle opotřebovávají. Po vysunutí displeje se na nás kouká klávesnice. Klasické rozdělení je elegantně (v mém případě) odděleno stříbrným rámečkem ve tvaru písmene U. Klávesnice je úžasná a lidé, kteří rádi píšou textové zprávy, ji budou milovat.
Na zadní straně spodní části se nachází 2megapixelový fotoaparát s LED bleskem. Lze jej použít i jako svítilnu. Samozřejmostí je možnost nahrávání videa. Na pravé straně jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti a spoušť fotoaparátu, který jím můžete také aktivovat. Model 6280 působí naležato téměř jako běžný fotoaparát. Ukazováček pravé ruky je přesně na spoušti fotoaparátu a levá ruka slouží k přibližování. Výsledné fotografie jsou průměrné a můžete je klidně vytisknout na fotopapír. Video je ještě lepší díky rozlišení 640 x 480 pixelů a ukládání ve formátu 3GPP s kodekem H.264. Jedinou nevýhodou je, že takové video zabírá obrovské množství paměti a paměť modelu 6280 je pouze 6 megabajtů.
Naštěstí jsou zde ale paměťové karty. V balení byla dodána karta o velikosti 64 MB. Zklamáním byl formát karty miniSD, který Nokia použila poprvé. Majitelé starších Nokií měli doma karty ve formátu RS-MMC, a proto je přechod na jiný formát příliš nepotěšil.
Co se týče další multimediální výbavy, máme k dispozici MP3 přehrávač, i když pouze s jedním reproduktorem, podporu JAVA aplikací (které bohužel stále nelze minimalizovat), tři předinstalované 3D hry a e-mailového klienta, který je stále pouze JAVA klientem a neumí automaticky kontrolovat poštovní schránku. O přenos dat se stará připojení GPRS, EDGE, UMTS (3G). Není na co si stěžovat – kdekoli jste chtěli, byli jste online. WiFi chybělo, ale v roce 2005 to ještě tolik nebolelo.
O organizační záležitosti se postaral dobře navržený kalendář, budík s možností opakování a poznámky o délce až 3000 znaků. Poznámky se ukládají ve formátu .TXT a tak je díky slovníku T9 s českou lokalizací psaní textu potěšením. Po přenesení poznámky do počítače s ní můžete okamžitě pracovat.
Závěrem bych Nokii 6280 označil za nejlepší nesymbianový 3G telefon. Cenovka kolem 16 tisíc korun nebyla nízká, ale za dobře vybavený slider byla adekvátní. Hlavním lákadlem byl vynikající displej a vybavení přístroje. Telefon naležato díky dobré ergonomii vypadá jako fotoaparát, za jehož fotografie ani videa se nemusíte stydět. To vše hovoří jasně, ale pouze v případě, že narazíte na mechanicky nepoškozený kus!
Autor: Marián Barienčík