Retro: Samsung C300 – Tolik bizarností na jednom místě byste hledali jen stěží

Bez multimédií. I tak by se dal shrnout nenápadný slider od korejského výrobce Samsung. Model C300 patřil mezi telefony nižší třídy, neměl fotoaparát, nepřehrával hudbu ve formátu MP3 a neměl ani oblíbené FM rádio.

V roce 2006 uvedla společnost Samsung na trh poměrně „komické“ zařízení. Ale pojďme si to vysvětlit. Telefon má vysouvací konstrukci. Výsuvnému mechanismu není co vytknout, i po mnoha letech je perfektní. Na přední straně těsně pod displejem je decentní výstupek a díky němu se telefon vysouvá ještě příjemněji. Pod displejem se nachází 5 tlačítek a hlavní čtyřtlačítko pro pohyb v menu s potvrzovacím středem. V pohotovostním režimu vyvolá jeho stisknutí přístup k síti WAP. Po vysunutí je k dispozici alfanumerická klávesnice, která je sice gumová, ale velmi pohodlná. Klávesy jsou dostatečně velké, takže nehrozí riziko překlepů.

Výbava C300 je tak nějak zaměřena na lidi, kteří si nepotrpí na nic víc než na psaní SMS a volání. Telefon v podstatě ani nic jiného neumí. Tedy, abych nelhal, zvládne MMS do omezené velikosti 44 kilobajtů. Je zde přítomna JAVA, ale s 2 megabajty paměti je téměř nepoužitelná. Zajímavé je, že i paměť je omezena samostatně pro obrázky a zvuky na 1 624 kilobajtů, dále 512 kilobajtů pro hry a 100 kilobajtů pro zvukové nahrávky. C300 nemá slot na paměťové karty, takže je to velmi úsměvné rozdělení. Za zmínku stojí alespoň opakovatelný budík, základní kalendář, který můžete nastavit jako pozadí domovské obrazovky, a poznámky.

V telefonu jsou 4 hry, z nichž dvě jsou demoverze, které si můžete zakoupit. Jak jsem zmínil výše, telefon nepřehrává MP3 soubory, takže zvuky jsou pouze polyfonní. Další bizarní věcí je, že telefon nemůže zvonit a vibrovat současně. C300 neměl ani fotoaparát, nicméně obrázky přijaté prostřednictvím MMS se ukládaly do složky Zábava. Máme zde sice WAP, ale kvůli pomalému přenosu dat přes GPRS se stránky načítají pomalu a sekaně. O jakékoli další konektivitě si můžeme nechat zdát – není zde WiFi, Bluetooth ani infraport. V balení není dokonce ani USB kabel pro připojení k počítači.

Samsung C300 je zařízení určené především pro lidi, kteří potřebují volat a psát SMS. Zařízení působí ve své černé barvě elegantně, dobře se ovládá a výdrž baterie kolem 5 dní je v pořádku. Absence fotoaparátu, MP3 přehrávače či FM rádia byla už v roce 2006 těžko odpustitelná, zvláště když konkurence nabízela za stejnou cenu VGA fotoaparát či Bluetooth.

Autor: Marián Barienčík