Retro: Sen každého manažera v roce 2002! Taková byla Nokia 6310i

Značka Nokia měla pro své manažerské klienty řadu začínající číslicí šest. Nokia 6310i tak měla jasné zaměření.

Nokia jako značka vždy pamatovala na své zákazníky, a to zejména v oblasti manažerských telefonů, a proto model 6310i nebyl nijak extravagantním telefonem, spíše naopak. Telefon byl poměrně protáhlý na výšku s tloušťkou pouhých 21 milimetrů. Díky tomu telefon padl přímo do ruky a příjemně se ovládal jednou rukou.

Displej a klávesnice modelu 6310i byly velmi elegantně podsvícené. Displej byl díky tomu za všech podmínek velice dobře čitelný. Klávesy byly plastové, stejně jako celé tělo přístroje, ale psalo se na něm velmi pohodlně. Dva mínusy týkající se ovládání bylo dvoutlačítkové ovládání hlasitosti, které bylo gumové a tvrdé. Rovněž tlačítko napájení bylo velmi malé, gumové a tvrdé.

Základem dobrého manažerského telefonu byla přehlednost menu a jednoduché ovládání. V tomto ohledu neměla Nokia v roce 2002, kdy se na trhu objevil model 6310i, žádnou konkurenci. Jednoduché grafické menu doplněné velkými popisky položek umocnilo jeho praktičnost.

Vybavení přístroje se zaměřovalo na telefonní funkce. K dispozici byl vícepoložkový adresář pro 500 kontaktů, český slovník T9 pomáhající při psaní zpráv a přehledný kalendář s měsíčním náhledem, poznámky, budík a stopky.

Největším symbolem pokroku však byla integrace JAVA aplikací. Zde jste však byli omezeni pamětí, která byla pouze 300 kilobajtů a jedna aplikace nemohla mít více než 30 kilobajtů. V roce 2002 to ale vůbec nevadilo a mohli jste svou 6310i naučit mnoho nových věcí.

V základu jste měli tři hry. Legendární had ve své druhé verzi, Space Impact a Bumper. Manažerský typ uživatele se však více zajímal o propojení s okolím. A v tom byla Nokia 6310i skutečným průkopníkem. Nokia dala do přístroje všechno, co existovalo. Infračervený port, Bluetooth, propojení s počítačem díky datovému kabelu, na internet jste se mohli dostat díky HSCSD nebo GPRS třídy 6. V tomto neměla Nokia konkurenci, a proto byla právě 6310i u manažerů tak oblíbená. V kapsách tedy vydržela klidně 4 nebo 5 let.

Nokia 6310i se prostě povedla. V té době nejspíš ani neměla technologickou konkurenci. S designem je to subjektivní, ale mně, jak se říká, sedla přesně DoDlaně 🙂 Její bílé podsvícení, přehledné grafické menu a v neposlední řadě samotná výbava udělaly z 6310i vynikajícího společníka nejen pro manažery, ale pro každého, kdo chtěl v roce 2002 vlastnit špičkový telefon.

Autor: Marián Barienčík