Není slider jako slider. To si řekla i společnost Sony Ericsson a v roce 2011 představila dvojici „textových“ telefonů Xperia X10 Mini Pro a cenově výhodnější TXT Pro.
Sony Ericsson TXT Pro byl šikovný malý přístroj. Jeho rozměry byly 93 x 52 x 18 mm a hmotnost 100 g. Telefon se vysunoval zleva doprava a po vysunutí se objevila plnohodnotná QWERTY klávesnice. Obrazovka měla úhlopříčku 3 palce a pěkný, dobře čitelný barevný displej. Tělo přístroje bylo na dotek z příjemného plastu, pričemž vysouvací mechanismus byl kovový. Nevýhodou tohoto mechanismu bylo, že při používání vydával „drhnoucí“ zvuk. A toto tření bylo i cítit.
TXT Pro měl uzavřený systém, který si společnost Sony sama vyrobila. Naštěstí se s ním v Sony vyhráli a systém připomínal jejich tehdejší nadstavbu Androidu – Timescape. Ovládání bylo příjemné, jednoduché a vše dávalo smysl. Telefon byl určen především teenagerům. Obsahoval předinstalovaný Facebook a aplikace pro mladé lidi. K internetu se bylo možné připojit pomocí GPRS a EDGE, 3G sítě bohužel chyběly. Samozřejmostí však bylo WiFi a Bluetooth připojení.
A jak je na tom samotná klávesnice? Po jejím vysunutí se nám odhalí plnohodnotná QWERTY klávesnice. Většina tlačítek má sekundární funkci, kterou aktivujete stisknutím modrého tlačítka v levém dolním rohu. Tlačítka jsou sice malá, ale mají dostatečné rozestupy i zdvih a málokdy se mi při psaní stával překlep. Psalo se na ní pohodlně a jako fanoušek fyzické klávesnice jsem si psaní vždycky užíval. Celkově se mi tento koncept kombinace klávesnice s dotykovým displejem líbil.
Telefon se prodával za cenu okolo 2 500 korun, což byla cenovka určená právě pro mladého uživatele, který raději psal, než telefonoval. TXT Pro měl 3,15 megapixelový fotoaparát a kvalita fotografií byla spíše průměrná.
Sony Ericsson TXT Pro byl malý, skladný a ukrýval v sobě plnohodnotnou klávesnici. A to mladí potřebovali. Být neustále v kontaktu prostřednictvím sociálních sítí.