Společnost Apple čelí „velkému nedostatku“ iPhonu 14, tvrdí analytik

Plánujete si koupit nový nablýskaný iPhone 14 od Applu? Hodně štěstí. Podle analytika společnosti Wedbush Dana Ivese je zařízení extrémně nedostatkové jak na internetu, tak v maloobchodních prodejnách společnosti.

„Domníváme se, že poptávka po přístrojích iPhone 14 před důležitým svátečním víkendem Black Friday značně převyšuje nabídku a mohla by způsobit velký nedostatek před vánoční sezónou,“ uvedl v páteční zprávě analytik.

Na vině je COVID-19. Opětovné propuknutí nemoci v Číně zpomalilo výrobu ve společnosti FoxConn, výrobci elektroniky, který pro Apple montuje iPhony. Nepomáhá ani čínská politika „nulového výskytu COVID“. V pátek úřady již druhý den po sobě oznámily rekordně vysoký počet případů onemocnění COVID-19 v pevninské Číně. Prudce rostoucí počet případů vyvolal nové a rozšiřující se výluky v obytných domech a také uzavření podniků v několika velkých městech.

„Uzavírky s nulovým výskytem COVID v Číně ve Foxconnu byly pro Apple v tomto čtvrtletí velkou ranou do vazu a domníváme se, že vyřadily z dodavatelského řetězce zhruba 5 % kusů iPhonu 14, čímž se Cupertino dostalo do ‚velkého nedostatku‘, který bude trvat i v příštím měsíci,“ uvedl Ives. Očekává, že Apple během černého pátku prodá zhruba 8 milionů iPhonů, což je o 10 milionů méně než před rokem.

Pracovněprávní spory ve Foxconnu tento týden způsobují Applu další bolest hlavy. Spor o mzdy v továrně společnosti v Čeng-čou ve střední Číně vyvolal protesty zaměstnanců. Tchajwanská společnost se musela ve čtvrtek omluvit poté, co policie potlačila dělníky, a spor o mzdy svedla na „technickou chybu“ při přijímání nových zaměstnanců po říjnovém odchodu tisíců zaměstnanců kvůli podle nich nebezpečným pracovním podmínkám.

„Pokud Zhengzhou zůstane na nižší kapacitě několik příštích týdnů a bude pokračovat v narůstání nepokojů s dělníky, způsobí to jasný velký nedostatek iPhone Pro do veledůležitého vánočního období, zejména v USA,“ řekl Ives.

Zdroj: cbsnews.com