Historie mobilních zařízení se začala psát v roce 1982, kdy společnost Nokia vyrobila první skutečně mobilní telefon, který bylo možné přenášet a který nemusel být připojen kabelem k síti.
Ačkoli myšlenka mobilního telefonu v tomto roce měla jinou koncepci než dnes (vzhledem k tomu, že Nokia MOBIRO Senator vážila 10 kilogramů), jednalo se skutečně o první mobilní telefon.
The Nokia Mobira Senator (1982) So #trendy. #mobile pic.twitter.com/Isbq0Jb1
— Weever (@WeeverApps) May 2, 2012
První mobilní zařízení
Rok 1983 přinesl do hry značku Motorola a její model DynaTAC 8000X, o kterém již můžeme hovořit jako o mobilním zařízení. I když vážil jen něco málo přes 1 kilogram. Zajímavé je, že Motorola se nabíjela “ jen“ 10 hodin a doba hovoru byla zhruba 30 minut.
Zlom nastal v roce 1992, kdy Nokia uvedla na trh model 1011. Byl to telefon, který fungoval v síti GSM a dalo se z něj volat prakticky kdekoli na světě. Nokia 1011 měla sice stále 500 gramů, ale už byla vybavena LCD displejem, na kterém bylo vidět například číslo volajícího, a měla klasické rozložení kláves 1-9, které známe dodnes.
Rok 1994 přinesl IBM Simon, který můžeme směle označit za první smartphone vůbec. Obsahoval černobílý dotykový displej, aplikaci pro správu kontaktů, kalkulačku nebo jednoduchý zápisník a kalendář.
When your garage is like mine, you accidentally pull out a box that contains.. a prototype of the world’s first smartphone, the IBM Simon. Still works!
— Benj Edwards (@benjedwards) November 24, 2018
It will soon on its way to a good home pic.twitter.com/3lcDJXsbav
Na tento typ telefonů se zaměřila i společnost Nokia a vydala model 9000. První komunikátor, který byl otevíratelný po celé délce zařízení. Telefon Nokia 9000 měl QWERTY klávesnici, po otevření velký černobílý displej a funkce pro manažery (rok vydání 1996).
Fotoaparát vždy po ruce
V roce 2000 začali mobilní telefony vyrábět také výrobci, kteří se zabývali i jinou technikou. A z toho profitovala společnost SHARP. Její model J-SH04 je považován za první mobilní telefon s vestavěným fotoaparátem. Jeho rozlišení bylo 0,11 megapixelu.
Značka Sony Ericsson to vzala z druhého konce a fotoaparát připojovala k telefonům jako externí zařízení. Například k modelu T300 bylo možné takový fotoaparát připojit, přičemž měl i hledáček.
In 2002 I had the 1st cellphone – Sony Ericsson T300 – with a (detachable) camera. We’ve come a LONG way. pic.twitter.com/HIRbGUhIt1
— Glamasaurus Rex ?️????? (@lancefron) November 2, 2013
Mobilní telefony se postupem času a s příchodem dalších výrobců stále zmenšovaly a modernizovaly. Nokia i další výrobci nevytvářeli pouze samotné zařízení, ale značky jako Siemens vytvářely telefony, které byly spíše módními doplňky, například Siemens Xelibri 6.
Ever wanted a phone that doubles as a make-up compact? Siemens did with the Xelibri 6! https://t.co/u1kWVhMOlD #TBT pic.twitter.com/o2e90oP42j
— Digicel Bermuda (@DigicelBermuda) February 12, 2016
Internet a hry v mobilu
Technologický pokrok šel dopředu a tak přinesl také internet do zařízení, která již lze považovat za chytrá. Přestože se zpočátku jednalo o verzi WAP (velmi zjednodušené webové stránky upravené pouze pro prohlížení na telefonech), můžeme skutečně hovořit o chytrých telefonech. Jedním z nich byl i model 6710 od společnosti RIM (později BlackBerry).
BlackBerry (RIM) 6710 pic.twitter.com/w6r8Kf36js
— Georgy (@BBs_Collections) April 18, 2020
Vzhledem k tomu, že výrobci implementovali do svých zařízení podporu programovacího jazyka JAVA, potřebovali také místo, kam by tyto aplikace ukládali. A tak přišel Siemens SL45, který tuto možnost nabízel. Jeho paměť byla 32 MB.
Siemens SL45 (2000) Wayar Hannu Ta Farko Da Akayi Mai Amfani Da Memory Card, A Fito Da Ita A Shekarar 2000 Ana Sanya Mata Memory Card Mai Nauyin 32mb pic.twitter.com/wCw1xdv5W3
— Yunusa Idris (@Qsurveyor1) October 26, 2020
Nástup skutečných smartphonů
Rok 2006 přinesl legendární slider Nokia N95, který byl považován za nejlepší fotomobil a celkově mobilní telefon své doby. Až do 9. ledna 2007, kdy do hry vstoupil americký Apple a legendární Steve Jobs. Apple iPhone. Telefon, jehož hlavním ovládacím prvkem byl poprvé barevný dotykový displej.
„Hey, Jony, how are you doing? Well, it’s been 2 and a half years, and I – I can’t tell you how thrilled I am to make the first public phone call with iPhone. I remember when we first started working on this, and it’s… it’s just unbelievable.“- Steve Jobs, MacWorld, 2007 pic.twitter.com/WH5FJRxrsO
— Steve Jobs Stories (@SJobs_Stories) April 12, 2022
Od tohoto okamžiku se zhroutily všechny zažité představy o designu, ovládání a celkovém pohledu na telefon jako takový. S příchodem společnosti Apple do oblasti mobilních zařízení se začal klást důraz na kvalitu displeje, použité materiály a možnost rozšířit funkčnost zařízení o různé aplikace. Ano, to jsme tady díky JAVA aplikacím měli. Jednalo se však o základní a jednoduché aplikace.
Společnost Apple a později Google se svým systémem Android začali měnit pohled na mobilní zařízení a poptávka po nich prudce vzrostla. Na druhou stranu „klasičtí“ výrobci začali ztrácet, a tak byli Nokia, Blackberry a Sony Ericsson odsunuti do pozadí.
Současnost
V dnešní době je na trhu velký přísun zařízení z Asie. Je téměř nemožné udržet si přehled o množství zařízení, která jsou na trhu. V současnosti jsou patenty dostupné každému, kdo za ně zaplatí. V minulosti tomu tak nebylo. Značky si chránily své patenty a udržovaly je v tajnosti.
Dnes jsou za nejlepší a nejprodávanější značky na světě považováni výrobci jako Apple, Samsung a Xiaomi, ale na trhu existuje i spousta menších značek jako OPPO, Realme nebo Huawei. Nesmíme však zapomenout ani na stále žijící značky jako Sony, Motorola nebo Nokia.
Ať už si vyberete jakýkoli telefon, nezapomeňte, že to nebylo vždycky tak, jako dnes. Vývoj telefonů ušel dlouhou cestu a právě díky lidem a vývojářům, jejichž práce je nejen baví, ale také naplňuje, je dnešní svět chytrých telefonů tam, kde je.
Zdroj: wikipedia.org, historythings.com