Takto lze vytvořit bezpečné heslo, jehož prolomení zabere hackerovi až 300 let

Pokud máte obavy o bezpečnost, můžete vymyslet heslo jako ZXxA64RTEGHYRTZZX22!!!, které by pro hackery nemuselo být tak snadné prolomit.

Většina lidí ale stejně raději vymyslí něco jednoduchého. Nedávno společnost NordPass, která se zabývá správou hesel, odhalila, že „samsung“ (malá písmena „s“ a další) je jedním z nejpoužívanějších hesel v nejméně 30 zemích.

Věřili byste, že nejoblíbenějším heslem na světě je… „heslo“?

Používat jako heslo název společnosti, která vyrobila telefon, který držíte v ruce, nemusí být dobrý nápad. V posledních několika letech však vzrostla obliba hesla „samsung“. V roce 2019 bylo 198. nejoblíbenějším heslem a v následujícím roce se zvýšilo na 189. nejoblíbenější heslo. V roce 2021 bylo „samsung“ na 78. místě v seznamu nejoblíbenějších hesel. Představte si, že byste vlastnili telefon Nothing Phone (1).

Teď přijde ta zajímavá část. Nejpoužívanější heslo na světě je… „heslo“. Téměř 5 milionů lidí věří, že je to před útočníky ochrání. Použili byste „heslo“ jako heslo pro svou bankovní aplikaci? Mezi další hojně používaná hesla patří „123456“, „123456789“ a stále oblíbené „guest“. Každý, kdo používá taková hesla, by si neměl stěžovat na nedostatečné zabezpečení svých telefonů nebo tabletů.

Heslo „samsung“ je jedním z několika obchodních názvů používaných pro ochranu účtu. Mezi další patří Adidas, Nike a Tiffany. Různé země mají různá oblíbená hesla na základě kulturních rozdílů a dalších faktorů. Ve fotbalem poblázněné Anglii je čtvrtým nejoblíbenějším heslem Liverpool, Arsenal je šestý a Chelsea jedenáctá. V Itálii je na čtvrtém místě Ciao (což znamená „Ahoj“).

Jak vytvořit heslo, jehož prolomení může trvat až 300 let?

Krátká nebo jednoduchá hesla se prolamují snadněji. V reportáži CNBC se kdysi zjistilo, že heslo složené ze 4 až 11 znaků lze odhalit okamžitě. Heslo využívající 12 znaků trvalo prolomit dvě sekundy, zatímco heslo se 13 znaky trvalo celých 19 sekund. Ani kombinace velkých a malých písmen a číslic není bezpečná. Takové heslo složené ze 4 až 6 znaků lze odhalit okamžitě. Rozluštění takového se 7 znaky zabere sedm sekund, zatímco při použití této kombinace pro osmimístné heslo trvá rozluštění sedm minut.

Nejbezpečnější hesla používají kombinaci velkých písmen, malých písmen, číslic a symbolů. Odhalení hesla o sedmi až deseti znacích v tomto duchu trvá až pět měsíců. Pokud použijete 11 znaků, bude jeho rozluštění vyžadovat až 34 let práce. A dvanáctiznakové heslo obsahující všechny výše zmíněné „parametry“ bude hackerovi trvat odhalit až 300 let.

Abychom však dokázali, jak důležitá je délka hesla pro vaši digitální bezpečnost, i když vytvoříte heslo složené z velkých písmen, malých písmen, číslic a symbolů, pokud bude mít pouze čtyři až šest znaků, hackeři ho stejně okamžitě odhalí! Společnost NordPass uvádí, že většinu nejoblíbenějších hesel lze odhalit přibližně za jednu sekundu, a proto byste se měli snažit vymyslet heslo složené z 12 znaků, které obsahují velká písmena, malá písmena, číslice a symboly.

Z deseti nejoblíbenějších hesel podle společnosti NordPass jsou jediná dvě, jejichž prolomení trvá déle než jednu sekundu, „guest“ a „col123456“. Tato dvě hesla lze odhalit za 10, resp. 11 sekund.

Společnost NordPass také doporučuje nikdy nepoužívat stejné heslo v různých aplikacích. A heslo, které používáte v jednotlivých aplikacích, byste měli čas od času změnit. I když si možná říkáte, že není možné, abyste si pamatovali tolik složitých hesel pro všechny aplikace, které používáte, právě proto existují aplikace pro správu hesel v App Store a Google Play Store.

Zdroj: phonearena.com