Retro: Telefon, který uměl měřit emise CO2! Sony Ericsson Elm „GreenHeart“

GreenHeart nebo také zelené srdce od společnosti Sony Ericsson byla „ekologická“ řada telefonů, jejíž součástí bylo i zařízení s názvem Elm (J10i2).

Společnost Sony Ericsson se rozhodla pro tuto řadu použít recyklovatelné materiály, plast a hliník. Musím říct, že mě Elm překvapil svým dílenským zpracováním. Nic neskřípe, vše pěkně lícuje. K pohodlí uživatele přispívá také tvarovaný zadní kryt baterie. Celkově se Elm skvěle drží v ruce.

Telefon má klasickou konstrukci. Na přední straně najdeme 2,2palcový displej, pod ním klávesnici s kontextovými klávesami a pětisměrné tlačítko s potvrzovacím středem. Na pravé straně je dvoupolohová spoušť fotoaparátu a ovládání hlasitosti. Na levé straně je nepochopitelně starý konektor FastPort. V roce 2009 to byla velká slabina Sony Ericssonu, neboť kvůli tomu telefon neměl například klasický 3,5mm jack pro připojení sluchátek.

Jinak byl ale Elm výborně vybavený telefon. Nabízel nadprůměrný 5megapixelový fotoaparát s automatickým ostřením a bleskem. Možnost natáčet videa byla samozřejmostí. Přední kamera pro videohovory chyběla, nicméně Elm nabízel videohovory jen prostřednictvím zadní kamery. Je to dost nepraktické, ale proti gustu žádný dišputát.

V zařízení jsme měli k dispozici rychlá data 3G a HSPA. Velkou pochvalu si Sony Ericsson zaslouží za přítomnost Wi-Fi. Díky tomu nabyl Elm úplně nových možností využití. Telefon si dokázal zapamatovat připojené Wi-Fi sítě a automaticky se k nim připojit. Dalším pozitivním aspektem je přítomnost GPS s podkladovými mapami od Googlu. Společnost Sony Ericsson ale do telefonu nainstalovala i svou navigaci Wisepilot, která fungovala také velmi dobře.

Z organizačních funkcí jsme zde měli klasický budík, organizér, upomínky a přehledný kalendář. Blesk fotoaparátu bylo možné použít také jako nouzové světlo, takzvanou svítilnu. Velmi zajímavá je také aplikace Walk Mate Eco. Jedná se v podstatě o přesný krokoměr, který dokáže vaše kroky přepočítat na množství CO2, takže víte, kolik oxidu uhličitého jste ušetřili díky chůzi v porovnání se stejnou cestou například autem. Velmi zábavné a celkově to dobře zapadá do řady GreenHeart.

Za sebe mohu říci, že Sony Ericsson Elm byl velmi zdařilý, designový telefon. I po letech mě oslovuje jeho eko design a celkové pojetí. Ano, není to dokonalé, ale Sony Ericsson mě prostě vždycky bavil. A Elm není výjimkou.

Autor: Marián Barienčík