Tak schválně – co děláte se starými bateriemi? Jestli odpověď zní „hážu je do běžného odpadu“, nejste jediní. Spousta lidí to dělá, ale málokdo tuší, jaký problém tím může způsobit.
I když už baterie nefunguje, pořád obsahuje spoustu nebezpečných látek. Olovo, kadmium, lithium a další těžké kovy se mohou uvolnit do půdy nebo spodní vody. Pokud se dostanou do životního prostředí, mohou ohrozit nejen přírodu, ale i naše zdraví.
A co kyseliny? Ty, které baterie obsahují, mohou prosakovat do okolí a způsobit vážné ekologické škody. A to není všechno…

Vybité baterie můžou způsobit požár
Lithiové baterie mají jednu nepříjemnou vlastnost. I po vybití mohou být stále aktivní. Pokud se dostanou do kontaktu s kovem nebo jiskrou, můžou vzplanout. Na skládkách, kde jsou odpadky namačkané na sobě, už několik požárů tímto způsobem vzniklo.
A teď si představte, že by se takový požár rozšířil. Vážně chcete mít na svědomí ekologickou katastrofu kvůli pár starým baterkám?
Jak správně nakládat s bateriemi?
Nejlepší řešení? Recyklace! Stačí si doma vytvořit jedno místo, kam budete vybité baterie ukládat. Můžete použít třeba uzavíratelnou plastovou nádobu nebo papírovou krabici. Jakmile jich nasbíráte víc, odneste je do sběrného dvora nebo do prodejny s elektronikou – většina obchodů má speciální boxy na staré baterie.
Recyklace baterií je jednoduchá a dává smysl. Příště, až budete měnit baterky v ovladači, dejte si tu práci a odložte je správně. Příroda vám poděkuje – a vy budete mít dobrý pocit, že jste udělali něco správného!
Zapojte se do diskuze a sdílejte s námi svůj názor v komentářích!