Výzkumníci tvrdí, že údaje o používání iPhonu nejsou tak anonymní, jak tvrdí Apple

Hledači kódu ve společnosti Mysk zpochybňují vychvalovaný důraz společnosti Apple na ochranu soukromí.

Vývojáři tvrdí, že anonymní údaje o používání některých interních aplikací společnosti Apple obsahují identifikátor adresářových služeb (DSID), který je jednoznačně spojen s vaším Apple ID a daty iCloudu. Podle Mysk by Apple mohl tento DSID potenciálně použít k určení vašich zvyklostí při procházení App Store. To je zdánlivě v rozporu s tvrzením společnosti Apple, že „žádné“ z těchto údajů neumožňují identifikaci osob, a zdá se, že se vztahuje i na systém iOS 16.

Výzkumníci se již dříve podělili o zjištění, že iOS 14.6 odesílá společnosti Apple velké objemy aktivit aplikací první strany, a to i v případě, že zcela zakážete analýzu zařízení nebo jinak omezíte sběr. To zahrnuje model iPhonu, jazyky klávesnice a další údaje, které by teoreticky mohly být použity k získání otisků prstů vašeho zařízení. Web Gizmodo uvádí, že uživatelé podali hromadnou žalobu na společnost Apple poté, co Mysk zveřejnil údaje o ochraně osobních údajů.

Mysk upozornil, že nástroj společnosti Apple, který zabraňuje sledování aplikací třetích stran, debutoval v systému iOS 14.5, takže by to nemělo mít vliv na jiný software, který na svých zařízeních používáte. Jen není jasné, co Apple vidí. Jak vysvětluje web Gizmodo, Apple data o používání šifruje a nemusí nutně zpracovávat osobní a obecné informace dohromady. Problém, jak asi tušíte, je v tom, že Apple své postupy sběru analytických dat podrobně neuvádí. Existuje obava, že Apple možná nedodržuje své sliby o ochraně soukromí, i když je shromažďování dat omezené.

Zdroj: gizmodo.com.au