Zpět do minulosti: Spořiče obrazovky řešily problémy, které dnes už neexistují

Kdysi byly spořiče obrazovky jedním z nejzajímavějších prvků počítačů. 3D trubky, nekonečná bludiště, létající toastery – to všechno jsme sledovali s úžasem, zatímco náš počítač odpočíval. Ale teď? Většina z nás je nepoužila už roky, možná dekády. Přesto je najdete v nastavení každého moderního počítače.

Spořiče obrazovky nevznikly jen pro zábavu. Byly vytvořeny jako ochrana proti vypalování obrazu na starších CRT monitorech. Pokud jste nechali na obrazovce dlouho statický obrázek, mohl se doslova „vypálit“ do luminoforové vrstvy CRT monitoru, která obsahovala sloučeniny fosforu, a zůstat tam navždy.

Spořiče tomu bránily tím, že neustále měnily obraz na obrazovce. Ať už šlo o abstraktní vzory nebo animace, hlavním cílem bylo zabránit dlouhodobé expozici jednoho bodu na monitoru.

Dnes používáme LCD a OLED displeje, které mají odlišné vlastnosti, ale vypalování obrazu není minulostí. I moderní technologie trpí při dlouhodobém zobrazování statického obrazu, i když intenzita problému se liší podle technologie.

Například OLED panely jsou na vypalování citlivější než starší LCD monitory s podsvícením LED. Proto mnoho výrobců implementuje ochranné mechanismy, jako je posouvání statických prvků (například stavového řádku na mobilních telefonech) nebo automatické spuštění spořiče.

OLED monitory, ačkoliv nabízejí výborný kontrast a barevné podání, jsou na vypalování obrazu velmi náchylné. Dlouhodobé zobrazování stejného prvku, například loga nebo lišty, může vést k nevratným změnám. Tento jev je znám i u průmyslových LCD monitorů, kde statické grafické prvky často zůstávají viditelné i po změně zobrazení.

Na druhou stranu, technologie LCD, zejména IPS panely, mají nižší tendenci k vypalování, ale problém se může projevit i zde, zejména při intenzivním používání. Spořiče obrazovky, ačkoliv již nejsou tak populární, stále mají v některých případech smysl.

Je zajímavé, že mnoho moderních OLED televizorů a monitorů stále obsahuje automatické spořiče nebo režimy, které chrání obrazovku před statickým zobrazením. Některá zařízení dokonce při delší nečinnosti zcela vypnou obrazovku, což je nejefektivnější prevence.

Dnes už spořiče nejsou nutností. Moderní počítače většinou přepnou obrazovku do režimu spánku nebo ji úplně vypnou, což je mnohem efektivnější. Přesto spořiče nezmizely – staly se spíš nostalgickou dekorací. Můžete si je nastavit jako zábavný prvek, zobrazovat fotky z dovolené nebo animace, které připomenou staré časy.

Zapojte se do diskuze a sdílejte s námi svůj názor v komentářích!

Zdroje:

12 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  1. Jak můžete napsat, že LCD displeje problém s vypalováním nemají?

    Nechte dlouhodobě zobrazovat jeden grafický prvek a pak zobrazte jednobarevnou plochu – hned uvidíte, jak se vám dlouhodobě zobrazovaný prvek vypálil. Například průmyslové monitory, které zobrazují stále tytéž grafické prvky – po pár letech neomožné použít k zobrazení něčeho jiného, protože původní statické prvky jsou stále vidět. LCD displej na vyhození.

    • Dobrý den. Děkujeme za komentář. V CRT monitorech se používala luminoforová vrstva obsahující sloučeniny fosforu. Proto se v laickém kontextu někdy mluví o „fosforové vrstvě“. Jedná se o částečně zjednodušující, ale běžně používaný termín, který je často uváděný i ve starší odborné literatuře o CRT technologiích. Přesnější by však bylo použít termín luminofor, proto jsme to v článku opravili.

    • Dobrý den. Děkujeme za váš komentář a zpětnou vazbu. Máte pravdu, že problém s vypalováním se týká i OLED monitorů. Pokud některé informace nebyly dostatečně přesné nebo podrobné, omlouváme se. Článek jsme doplnili o detaily týkající se vypalování u OLED i LCD displejů.

  2. Jak LCD monitory s tím nemají problém?? A proč nejmodernější OLED TV LG si při nečinnosti sama spustí spořič? Asi proto, že ten problém stále hrozí.

    • Dobrý den. Máte pravdu, problém s vypalováním úplně nezmizel, a proto mají i moderní OLED TV ochranné funkce. LCD monitory jsou na vypalování méně náchylné, ale ani u nich se to nedá zcela vyloučit. Článek jsme už doplnili, aby to lépe vysvětloval. Děkujeme za postřeh.

  3. OLED se taky vypaluje jeste rychleji nez CRT akoratze sporic dnes uz nikdo nepouziva driv to bylo cool dnes to neni eko, misto toho je zhasnuty monitor krasne zobrazujici dobu temna 😀

    • Dobrý den. Děkujeme za komentář! Máte pravdu, OLED je na vypalování citlivý, a právě proto moderní zařízení využívají automatické vypínání obrazovky, což je efektivnější i šetrnější k energii. Ta „doba temna“ je vlastně docela trefná! 😊

  4. OLED se vypálí ještě dříve než CRT, stejně tak plazma, LCD na tom je obdobně jako CRT. Nejlepší spořič je právě to vypnutí obrazovky a i mé IPS LCD u PC má jakousi ochranu před vypalováním statického obrazu mírným posuvem po určité době zapnutí, nějakou obdobnou ochranu má velké množství zobrazovačů. Spořiče spíše svým během čistí ta místa, kde byl statický obraz, staré monitory neměly žádnou ochranu od výrobce, proto to bylo řešeno spořičem.

    • Dobrý den. Děkujeme za zpětnou vazbu. Máte pravdu, že OLED i plazma jsou na vypalování citlivé a LCD také nejsou bez rizika. Článek jsme na základě zpětné vazby doplnili, aby lépe odrážel tyto skutečnosti. Díky za váš postřeh!