Co znamenají čísla na dalekohledech? Praktický průvodce pro začátečníky

Dalekohledy. Na první pohled jednoduchý nástroj – podíváte se do čoček a vzdálené objekty jsou najednou blíž.

Ale co vlastně znamenají ty záhadné číslice, které jsou na nich vytištěné? Třeba „8×25“ nebo „10×42“? Žádná věda, ale přesto se v tom dá snadno ztratit. Tak se na to podívejme hezky popořadě, ať víte, co držíte v ruce.

První číslo: Zvětšení

Tohle je jednoduché. První číslo, tedy to před písmenem „x,“ říká, kolikrát vám dalekohled přiblíží svět. Například s „10×42“ vidíte věci desetkrát větší, než je vidí vaše oči bez pomoci. Ale pozor! Čím větší zvětšení, tím hůř udržíte obraz stabilní. Při větším zvětšení, třeba 12x, už potřebujete pevnou ruku, nebo ještě lépe stativ.

Pro běžné aktivity, jako je turistika nebo pozorování ptáků, je ideální zvětšení kolem 8x až 10x. Na hvězdy? Klidně více, ale tam už ten stativ vážně oceníte.

Druhé číslo: Průměr objektivu

Tohle číslo, tedy to za „x,“ vám řekne průměr objektivu v milimetrech. Proč je to důležité? Protože čím větší objektiv, tím víc světla zachytí a tím lepší a jasnější bude obraz. Takže „10×50“ bude jasnější než „10×25,“ zvlášť za šera.

Ale pozor, větší průměr znamená taky větší váhu. A kdo už někdy nesl těžký batoh na dlouhé túře, ten ví, že pár gramů navíc dokáže zkazit náladu. Takže je to vždycky o kompromisu.

Zorné pole: Kolik toho uvidíte?

Dalekohledy mají ještě jednu důležitou vlastnost – zorné pole. To vám říká, jak široký prostor vidíte na určitou vzdálenost. Například 6,4° znamená, že na vzdálenost 1000 metrů vidíte prostor široký 112 metrů. Čím větší zvětšení, tím užší zorné pole – a naopak.

Tohle je zvlášť důležité, když sledujete něco, co se rychle pohybuje, třeba ptáky nebo sport. V takovém případě je lepší mít širší zorné pole, abyste měli větší přehled.

Jak vybrat správný dalekohled?

Nejdůležitější otázka je, co s ním chcete dělat. Na turistiku a běžné pozorování doporučujeme něco lehkého, třeba „8×25“ nebo „10×32.“ Na hvězdy sáhněte po větším objektivu, třeba „10×50.“ A pokud si nejste jistí, ideální je zajít do obchodu a dalekohled si vyzkoušet naživo.

Zapojte se do diskuze a sdílejte s námi svůj názor v komentářích!

Zdroje:

18 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    • Dobrý den. Děkujeme za Váš komentář. Rádi bychom upřesnili, že se jedná o reklamní sdělení, jehož obsah je plně v kompetenci inzerentů. Jako provozovatel webu nemáme možnost zasahovat do těchto textů. Vážíme si však Vaší pozornosti a podnětů. Pokud máte další připomínky nebo dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

  1. No,na hvězdy s 10*50?tak možná na měsíc v úplňku…jinak toho zas až tak moc neuvidíš.Když už chceš koukat na hvězdy a nechceš ,,dělo“o délce kolem metrů,tak doporučuji dalekohled 20-25*70 jasně nejlépe se stativem.To už i hvězdy jsou krásně vidět o Venuši,Marsu,nebo Jupiteru ani nemluvě…!

    • Dobrý den. Děkujeme za váš komentář a skvělý tip! Máte naprostou pravdu. Modely 10×50 jsou spíš taková univerzální volba, oblíbená hlavně mezi začátečníky, kteří chtějí něco lehkého a snadno přenosného – třeba na první pokusy o pozorování Měsíce nebo i na běžné výlety. Každý má své preference a je super, že sdílíte vlastní zkušenosti, protože tyhle praktické rady často ostatním hodně pomůžou. Díky za váš příspěvek a budeme rádi, když s námi budete sdílet i další tipy!

  2. Dobrý den, čekal jsem spíš rady typu jak vybrat – jestli mi na běžnou turistiku stačí no name, nebo jen značkový , jestli je ten rozdíl v kvalitě opravdu tak velký, jako v cenách, díky.

    • Aleši dalekohled vybírej pouze osobně v obchodě a podle tvého věku je li ti do 50ti let můžeš koupit takový který má větší vstupní pupilu treba 7×50 jeli ti vic let pak s menší pupilou jelikoš stářim už se ti zornice moc nerozšiřuje a za šera budeš huře vidět lak zvol 10×42.jinak značkový je lepší ale není to pravidlo když se to dalekohled podíváš nesmíš mít okraje vzorného pole rozmazané musí být ostré po celé ploše dále když jste ve daleko do podíváš nesmí si připadat jako když se díváš do vodovodní trubky musíš mít obraz jakoby opravdu přiblížený a velké zorné pole pak je to dalekohled velice dobrý

      • Dobrý den, děkujeme za zajímavý postřeh a rady! Zohlednit věk při výběru podle zornice je velmi užitečná připomínka. Také souhlasíme, že osobní vyzkoušení dalekohledu je nejlepší cesta, jak zjistit, jestli obraz odpovídá vašim potřebám. Díky za sdílení praktických tipů!

    • Dobrý den, děkujeme za váš komentář! Výběr značkového versus no-name dalekohledu je určitě dobrá otázka. Kvalitní značka často znamená lepší optiku i mechaniku, ale záleží na vašem rozpočtu a očekávání. Pokud budete chtít, můžeme na toto téma připravit podrobnější článek.

  3. Ještě jedna důležitá informace v článku chybí a to je kvalita optiky. Předpokládejme že se jedná o tzv. triedry. S monokulárem- lodním dalekohledem, se asi na tůru nevydáte. Triedry mají v podstatě dva možné materiály optiky a to je plast a sklo. A to je velký rozdíl v kvalitě dalekohledů. Úmyslně opomíjím složení optických členů a optické vady objektivů, které také mají vliv na kvalitu zobrazení, ale bylo by to na dlouhý článek. Shrnuto, plastová optika je levná a lehčí oproti skleněné a naopak obecně platí, že sklo je kvalitnější. Do hra vstupuje ještě výrobce a NO NAME bych opravdu příliš nedoporučoval pro jejich velice úspornou a nepřesnou mechaniku.

    • Dobrý den, děkujeme za doplnění. Kvalita optiky je opravdu důležitá, a rozdíly mezi plastem a sklem hrají velkou roli. Vaše shrnutí je přesné – sklo je sice těžší, ale opticky lepší.

  4. ještě chybí výstupní pupila,já mám 8×50,samoostřící a je výborný,k tomu je levný,strčí do kapsy i drahé..

  5. Pane Kopecký,
    žádný dalekohled, ani ten největší nemá „váhu“!
    Váha je přístroj na pultě v řeznickém krámu,
    na kterém vám zváží šunku ke svačině,
    protože změří její hmotnost a za tu zaplatíte.
    Jako redaktor opisovatel by jste to měl vědět,
    když už chcete poučovat veřejnost, byť amatérskou.
    panshot

    • Dobrý den, děkujeme za váš komentář. Pojem váha jsme použili záměrně jako hovorový výraz, který je běžně používaný a srozumitelný většině lidí. Samozřejmě víme, že odborně se jedná o hmotnost, ale protože nejsme vědecký ani odborný magazín, zvolili jsme přístupnější formulaci. Naším cílem je téma vysvětlit, ne se pouštět do slovíčkaření.

  6. Mám raději binokulár, je lehčí a to díky dnes běžně používaným plastovým čočkám. Starší triedry se „sklem“ se dnes objevují zřídka. „Čína“ 10×60 je za pár stovek a rozdíl je téměř rozeznatelný.

    • Dobrý den, děkujeme za váš komentář! Plastové čočky určitě pomáhají snižovat váhu dalekohledů. Na druhou stranu skleněná optika má stále své místo, zvlášť pokud jde o kvalitu obrazu. Každopádně je skvělé, že máte zkušenost s různými typy.