Retro: Nokia 3310 – Skutečná legenda mezi telefony

Slovní spojení Nokia 3310 v každém z nás evokuje legendu. Legendu z hlediska spolehlivosti, výdrže baterie, designu, odolnosti a jednoduchosti.

Věřím tomu, že když finská Nokia v roce 2000 uvedla na trh „tři tři desítku“, jak jí všichni důvěrně říkali, netušila, že to vyvolá celosvětový rozruch. Oficiální údaje o prodejích společnosti Nokia uvádějí 126 milionů prodaných kusů, což si dnes už nikdo nedokáže představit.

Nokia 3310 měla docela kompaktní rozměry 113 × 48 × 22 mm, ale její hmotnost na tom byla hůře. 133 gramů byla i v roce 2000 váha, kterou člověk v ruce pořádně cítil. Ovládání však bylo velmi jednoduché. Hlavní tlačítko pro potvrzení výběru funkce, tlačítko „C“ pro návrat zpět a dvoutlačítko pro pohyb v menu. Vše bylo jednoduché a pohodlné a právě proto se z 3310 stala legenda.

Buďme upřímní, Nokia 3310 nenabízela žádnou výjimečnou funkci, ale její jednoduchost, možnost výměny krytu telefonu během několika sekund, příjemné zelené podsvícení čtyřřádkového displeje nebo možnost skládání písniček bylo to, díky čemu si získala srdce mnoha z nás.

Pokud se i v roce 2022 někoho zeptáte na nějaký legendární mobilní telefon minulé dekády, určitě zmíní Nokii 3310. Kdo z nás ji nemiloval? Zvuk monofonního vyzvánění Nokia Tune, dvojité pípnutí pro SMS, nebo neméně legendární hra Snake 2 a hodiny jejího hraní. Každý z nás ji miloval, každý z nás ji měl a každý z nás na ni rád vzpomíná. Každému milovníkovi 3310 se při vzpomínce na ni vždy rozbuší srdce.

V roce 2017 se model 3310 vrátil v modernějším provedení, ale o něm si povíme zase v jiném článku.

Autor: Marián Barienčík