Čína se opět rozhodla rozvířit vody leteckého průmyslu. Nad jejími vzdušnými prostory se objevil nový letoun, pravděpodobně označovaný jako JH-XX. A co víc, stejný den vzlétl i další tajný projekt – stíhačka J-50.
Že to Číňané umí s načasováním, to jim nikdo neupře. Ale co je na JH-XX tak zvláštního? Zdá se, že se inženýři inspirovali starými americkými projekty, konkrétně stealth bombardérem A-12 Avenger, a k tomu přihodili trochu moderního F-15EX.
A-12 Avenger byl v 80. letech vyvíjen jako náhrada za A-6 Intruder. Měl pronikat hluboko na nepřátelské území, vyhýbat se radarům a startovat z letadlových lodí. Nakonec projekt skončil na rýsovacím prkně, ale jeho design a koncept teď zjevně ožívají.
Čínský JH-XX se sice na letadlové lodě nehodí, ale to Čínu netrápí. Jeho hlavní trumf je v průniku do nepřátelského vzdušného prostoru, k čemuž přidává špičkovou stealth technologii a nadzvukové rychlosti.
Jedním z největších taháků JH-XX je jeho bojový rádius. S údajnými 3 000 kilometry dokáže pokrýt hlavní trasu z čínského pobřeží až na Guam, kde se nachází důležitá americká letecká základna. A co nosnost? Zatímco starý A-12 zvládal jen 2,3 tuny zbraní, JH-XX unese rovnou 10 tun.
A jak se to má s F-15EX? Tento americký „létající arzenál“ unese 13,4 tuny zbraní a má až 23 závěsných bodů. JH-XX se inspiroval jeho univerzálností, ale přidal něco navíc – stealth technologii a schopnost nadzvukového křižování. Tím pádem svého amerického konkurenta technicky předčí.
Zdá se, že Čína v této oblasti opravdu posunula laťku. USA zatím stále diskutují o svém těžkém stíhači NGAD a bojují s financováním. Mezitím Čína ukazuje, že umí být o krok napřed. A JH-XX by mohl být jen začátek. Jak na to Amerika odpoví?
Zapojte se do diskuze a sdílejte s námi svůj názor v komentářích!
Upřímně, Čína je sice dál než Rusko, ale jsou to taky skvělí lháři a podfukáři. Záběry letícího prototypu zatím nikdo neověřil a není jasné, zda jsou tento stroj schopní sériově vyrábět. Je to jako s tou jejich novou polo letadlovou lodí, hrozně se kasaj, ale plout ji ještě nikdo neviděl…
Dobrý den, děkujeme za váš názor. Skepticismus je na místě, zvlášť když jde o čínské vojenské projekty. Uvidíme, jestli se tento stroj opravdu ukáže v akci, nebo zůstane spíš na papíře. Každopádně bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine.
Fabulující falešní finští filharmonici flagrantně fingovaly symfonie. Hrozné a fatální pochybení.
Dobrý den, Ivane, děkujeme za váš kreativní komentář, ale přiznám se, že nám uniká jeho spojení s tématem článku.