Planetka, nebo auto? Astronomové si spletli Teslu s asteroidem

Astronomové s nadšením oznámili objev nové blízkozemní planetky. Jenže ouha – ukázalo se, že je to jen stará známá Tesla Roadster Elona Muska, která od roku 2018 brázdí vesmír i se svým spolujezdcem Starmanem. Tohle vesmírné auto nejen že připomíná ikonický start Falcon Heavy, ale taky ukazuje, jak snadno se můžeme v kosmu splést.

2. ledna Mezinárodní astronomická unie přidala nový objekt na seznam blízkozemních planetek. Objev učinil amatérský astronom z Turecka, který pracoval s veřejně dostupnými daty. Ale jen 17 hodin po oznámení se ukázalo, že to byl omyl – sám objevitel si všiml, že „asteroid“ je ve skutečnosti slavná Tesla Roadster.

Jak se tam vůbec dostala? V roce 2018 ji SpaceX použilo jako testovací náklad při prvním letu Falcon Heavy. Byl to epický moment – v sedadle řidiče seděl Starman a v pozadí hrála Bowieho „Space Oddity“. Vypadalo to úžasně, ale teď? Teď dělá Tesla ve vesmíru pořádný zmatek.

Vesmírný odpad na výletě Sluneční soustavou

Původně měla Tesla zamířit na orbitu Marsu a stát se prvním „soukromým vozidlem“ kroužícím kolem jiné planety. Jenže plán nevyšel – minula Mars a nakonec se usadila na eliptické dráze kolem Slunce. Momentálně letí vesmírem rychlostí 72 000 km/h a už čtyřikrát oběhla naši hvězdu.

A jak asi vypadá po těch letech v kosmu? Pokud jste si představovali, že pořád září rudou metalízou, máme pro vás špatnou zprávu. Sluneční záření, extrémní teploty a bombardování mikrometeoroidy už nejspíš udělaly své. Odborníci se shodují, že plastové části se rozpadly a kovová konstrukce už dávno nevypadá jako naleštěná Tesla.

Není to poprvé, co byl lidský výtvor zaměněn za přirozený objekt. Mezinárodní astronomická unie už dříve omylem zařadila na seznam asteroidů části starých raket nebo nefunkční družice.

Zatímco agentury pečlivě sledují satelity na oběžné dráze Země, pro objekty, které opustí její gravitační pole, neexistují žádná přísná pravidla. Tesla, vyhořelé stupně raket a další „pozůstatky“ tak volně putují vesmírem, kde mohou zmást astronomy i automatické sledovací systémy.

Co bude dál? Tesla ve vesmíru navždy?

Tento případ hezky ukazuje, že problém vesmírného odpadu je čím dál tím větší. S rostoucím počtem misí a satelitů se dá očekávat, že podobných omylů bude přibývat.

Možná se dočkáme speciálních „vesmírných úklidových čet“. A Tesla? Ta si bude Sluneční soustavou plout ještě pěkně dlouho. Kdo ví, třeba ji jednou opravdu někdo objeví – a tentokrát už bez omylu.

Zapojte se do diskuze a sdílejte s námi svůj názor v komentářích!

Zdroje:

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *